Quantcast
Channel: Choroby rzadkie
Viewing all 186 articles
Browse latest View live

Międzynarodowy Dzień świadomości Fibrodysplasia Ossificans Progressiva (FOP)

$
0
0
23 kwietnia został ustanowiony 4 lata temu jako Międzynarodowy Dzień świadomości Fibrodysplasia Ossificans Progressiva, przez International FOP Association, na pamiątkę odkrycia mutacji genu ACVR1, która jest odpowiedzialna za pojawienie się postępującego kostniejącego zapalenia mięśni. Choroba polega na formowaniu się dodatkowych kości poza naturalnym szkieletem, co doprowadza do unieruchomienia ciała w jednej pozycji. FOP wiąże się z występowaniem silnych dolegliwości bólowych. W żaden sposób nie wpływa jednak na możliwości intelektualne osób chorych. Pierwszym objawem choroby, obecnym już od urodzenia, może być skrócenie i skrzywienie paluchów stóp. FOP jest często mylona z guzami nowotworowymi i wyroślami chrzęstno-kostnymi. Każdy uraz, infekcja, uszkodzenie mięśni (zastrzyk, uderzenie, operacja, naciągnięcie) - na ogół doprowadzają do wytworzenia się heterotopowej kostniny, czyli skostnienia pozaszkieletowego. Chorzy nadal poszukują lekarz, który podjąłby się trudu poznania choroby, nawiązałby wspópracę z zagranicznymi specjalistami i roztoczył życzliwą, profesjonalną opiekę nad nimi.

Więcej szczegółów o chorobie znajduje się w filmie przygotowanym przez polskich pacjentów z FOP z okazji Międzynarodowego Dnia świadomości FOP:



The FOP Competitive Research Grant Program - czyli konkurs dotacyjny na badania nad FOP

$
0
0
International Fibrodysplasia Ossificans Progressiva Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Chorych na FOP) ogłosiło nowy dotacyjny program badań naukowych nad postępującym kostniejącym zapaleniem mięśni (ang. łac. fibrodysplasia ossificans progressiva, FOP). The FOP Competitive Research Grant Program to konkurs dotacyjny, dzięki któremu będą przyznawane środki finansowe na odkrycie i rozwój nowych metod leczenia tej choroby. Można ubiegać się o kwoty na badania pomniejsze albo o całość. Aby poddać ocenie proponowane projekty naukowe, IFOPA powołało 5-osobową Radę Naukową, której przewodniczy dr Vicki Rosen, z Harvard School of Dental Medicine.

Program zapewnia, w drodze konkursu wniosków, finansowanie badań naukowców prowadzących badania nad FOP. Granty badawcze powinny koncentrować się na odkryciu i rozwoju nowych metod terapeutycznych postępującego kostniejącego zapalenia mięśni, które mogą mieć znaczenie klinicznie bliskoterminowe i mają praktyczne przełożenie na życie pacjentów.

Z programu można uzyskać minimum 25.000 dolarów, a maksymalnie 100.000 dolarów na okres jednego roku. Całość 100.000 dolarów jest dostępna w pierwszym roku programu, co pozwala na zapewnienie kilku mniejszych dotacji lub jednej, w pełnej kwocie. Naukowcy mogą też otrzymać finanse na drugi rok, na podstawie przebiegu badań i  etapów osiągniętych w pierwszym roku badań oraz dostępności dodatkowych funduszy.

Mile widziane są aplikacje przygotowane przy współpracy różnych badaczy. Środki mogą być rozdzielane pomiędzy instytucje badawcze według potrzeb. Przyznane fundusze nie mogą być wykorzystywane do kosztów pośrednich.

O grant mogą ubiegać się naukowcy badający różne aspekty FOP, ze stopniem naukowym doktora (MD, PhD lub równoważnym), na każdym etapie kariery zawodowej, w każdym kraju.

Harmonogram Aplikacji 2015:

23 kwietnia 2015: Ogłoszenie programu
2 lipca 2015: Termin składania wniosków
Październik 2015: Planowane ogłoszenie nagród
1 grudnia 2015: Dostępne finansowanie

O tym jak aplikować >> tutaj

Pierścieniowy chromosom 13 - r(13)

$
0
0
Chromosom pierścieniowy, to taka forma delecji, która polega na pęknięciu chromosomu na obu ramionach, utracie dystalnych części ramion i połączeniu się pozostałych części chromosomu w pierścień. Chromosomy pierścieniowe należą do tzw. aberracji niezrównoważonych, co oznacza, że mamy do czynienia z utratą materiału chromosomowego (ale w innych rearanżacjach może wystąpić dodanie takiego materiału). Pierścieniowy chromosom 13 jest bardzo rzadkim zaburzeniem chromosomalnym, polegającym na zmianie jego kształtu i wystąpieniu różnych wad wrodzonych [1].

Chromosom 13, podobnie jak 14, 15, 21 i 22, ma wyróżniającą się budowę. Posiada bardzo małe ramiona krótkie, na których nie ma genów istotnych dla rozwoju. Zaliczany jest do chromosomów akrocentrycznych, czyli centromer chromosomu znajduje się przy końcówce jego ramion [1].

Synonimy:
- ang. ring chromosome 13,
- w badaniu cytogenetycznym: r(13); "r" od "ring" przed okrągłym nawiasem, w którym podawany jest numer chromosomu, oznacza chromosom pierścieniowy.

Rozpowszechnienie
Pierścień chromosomu 13 został po raz pierwszy opisany w 1968 roku, a jego częstość występowania szacuje się na 1 na 58.000 żywych urodzeń.
Ciężkie fenotypy związane z dużymi delecjami 13q zostały opisane jako "zespół pierścieniowego chromosomu 13", ang. ring chromosome 13 syndrome. "Zespół pierścieniowego chromosomu 13" obejmuje:
- poważne opóźnienie umysłowe,
- opóźnienie wzrostu,
- małogłowie,
- dysmorfizm twarzy i dłoni, stóp lub nieprawidłowości palców [2].

Przyczyny i dziedziczenie
Osoby z pierścieniowym chromosomem 13, zazwyczaj posiadają jeden chromosom zdrowy, a drugi w kształcie pierścienia. Pierścień ten zostaje utworzony wówczas gdy obydwa ramiona chromosomu pękają, a następnie złamane, "lepkie" końcówki ramion ulegają połączeniu w punktach pęknięcia. Oderwane końcówki (delecja) zostają utracone wraz ze znajdującymi się na nich genami (w tym przypadku dotyczy to tylko genów na długim ramieniu 13q). Znajomość punktów przerwań pozwala określić jakie mogą wystąpić problemy zdrowotne. Jeśli przerwanie nastąpi bliżej końcówki długiego ramienia (13q34), wówczas mniej genów zostanie utraconych i mniejsze będą skutki. Jeżeli punkt przerwania będzie wyżej (np.13q22), wtedy dojdzie do utraty większej części ramienia chromosomu i poważniejszych wad.
W przypadku chromosomu pierścieniowego 13 istnieje zjawisko mozaikowatości, co oznacza, że nie wszystkie komórki organizmu będą zawierać wadliwy chromosom. Wtedy prognozowanie wad i rokowania jest o wiele trudniejsze.
Większość przypadków pierścieniowego chromosomu 13 powstaje sporadycznie. Powstaje z nieznanych przyczyn, prawdopodobnie na skutek zakłóceń podziałów komórkowych na poziomie gamet (tworzenia się komórek jajowych i plemników). Bardzo rzadko zaburzenie zostaje odziedziczone od rodzica. W większości przypadków zostaje wtedy odziedziczony po matce. Istnieje bardzo niskie ryzyko poczęcia kolejnego dziecka obciążonego zespołem pierścieniowego chromosomu 13 [1].

Objawy i diagnostyka
W USG prenatalnym lekarz może stwierdzić małogłowie i powolne tempo wzrostu dziecka. Po urodzeniu obserwowana jest hipotonia mięśniowa i stwierdza się niską masę urodzeniową oraz pewne dysmorfie. Później stwierdza się objawy wynikające z zaburzenia chromosomalnego. Główne objawy pierścieniowego chromosomu 13 obejmują:
- opóźnienie rozwoju, powolne wzrastanie i ewentualnie niski wzrost,
- trudności w nauce lub niepełnosprawność intelektualną,
- małogłowie, czyli głowa bardzo małych rozmiarów; możliwe wczesne zrośnięcie szwów czaszkowych i nieprawidłowe ukształtowanie czaszki,
- nietypowe rysy twarzy: fałd skórny na czole, szeroki grzbiet nosa, duże lub dysplastyczne nisko osadzone uszy, mała żuchwa i mały podbródek, hiperterolyzm oczny, czasem skośne oczy, małe zmarszczki nakątne, wystający szew metopiczny, ptoza (opadanie powiek), międzyzębowe parcie języka, wystające zęby, czasem plackowate łysienie,
- podniebienie wysoko wysklepione lub rozszczep; możliwy też rozszczep wargi oraz trudności w karmieniu,
- możliwe ubytki słuchu (z powodu małogłowia i wąskich kanałów słuchowych),
- nieprawidłowości w zabarwieniu skóry, jak np. przebarwienia w postaci smug, spirali i plam o jasnym lub ciemnym kolorze zlokalizowane na brodzie, tułowiu i plecach;
- wady wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność, zez; jeśli doszło do utraty dużej części chromosomu 13: bardzo małą gałkę oczną, niedorozwój nerwu wzrokowego, zaćmę, stożek rogówki, coloboma (rozszczepy różnych struktur oka), inne wady oczu, zwiększone ryzyko glejaka siatkówki,
- zwichnięcie bioder, nieprawidłowe ukształtowanie i ustawienie jednej lub obu kończyn dolnych lub paluchów, wady rąk i stóp,
- wady mózgu, jak niedorozwój lub brak ciała modzelowatego, wady przodomózgowia, móżdżku, powiększenie komór mózgu, wodogłowie, ubytki fragmentów kostnych czaszki
- wady serca: VSD (ubytek w ścianie międzykomoroej), ASD (ubytek w ścianie międzyprzedsionkowej), PDA (przetrwały przewód tętniczy)
- żebra zrośnięte, obecność dodatkowych żeber, możliwy brak mostka
- wady nerek: jedna nerka, małe nerki lub inne
- cukrzyca zarówno I, jak i II typu (rzadko)
- marlotacja jelit, wiodąca do niedrożności jelit, zarośnięty odbyt,
- połączenie pomiędzy odbytnicą a pęcherzem moczowym (tzw. przetrwały stek, kloaka)
- u chłopców mały penis, niezstąpione jądra (wnętrostwo), moszna dwudzielna, mała moszna, spodziectwo (nieprawidłowe umiejscowienie ujścia cewki moczowej), niejednoznaczne genitalia [3],
- u dziewczynek przetoka między pochwą a odbytnicą
- inne wady: tchawicy, gardła, brak rzepki, wady pęcherzyka żółciowego oraz celiakia i drgawki.


Cechy występujące częściej u osób, które punkt pęknięcia mają blisko centromeru:
- anomalie rąk: niektóre palce, a w szczególności piąte mogą być krótkie; kciuki małe, słabo rozwinięte w nietypowym miejscu,
- nietypowe umiejscowienie i ukształtowanie odbytu (pośladek) - może być przykryty przez skórę, mały lub niewykształcony,
- nieprawidłowe umiejscoweienie ujścia cewki moczowej,
- bardzo małe oczy wpływające na widzenie,
- mała żuchwa,
- wady mózgu, serca i nerek,
- nietypowa budowa szkieletu - połączenie żeber [1].

U dzieci zaleca się wykonanie badań obrazowych mózgu i kończyn, USG serca, USG bioder, USG jamy brzusznej, a w zależności od potrzeby tomografię komputerową głowy i/lub jamy brzusznej. Powinny być również skonsultowane przez: chirurga ogólnego, chirurga plastyka, neurologa lub neurochirurga, kardiologa i kardiochirurga, urologa, ortopedy, laryngologa i anestezjologa dziecięcego.

Badanie potwierdzające diagnozę: analiza chromosomalna na podstawie hodowli limfocytów białych krwinek [1].

Możliwości terapeutyczne
Pierścienowy chromosom 13 powoduje niewyleczalne wady. Nie ma zatem leku, którego podanie wyleczy dziecko z tym zaburzeniem chromosomalnym. Leczenie ejst wyłącznie objawowe, a więc można łagodzić występujące dolegliwości, a nieprawidłowości strukturalne korygować chirurgicznie.
Stopień niepełnosprawności intelektualnej jest zmienny. W przypadku zespołu pierścieniowego chromosomu 13 jest zazwyczaj ciężka. Dzieci są całkowicie zależne od opieki rodziców, opiekunów, pracowników ochrony zdrowia. Wszelkie terapie stymulujące rozwój intelektualny powinny być wdrożone tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Proponowane są metody integracji sensorycznej, sala doświadczania świata, nauka komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, rehabilitacja ruchowa, terapia zajęciowa, terapie z wykorzystaniem zwierząt [1].
Mowa dzieci jest opóźniona w takim stopniu, jak rozwój dziecka. Dzieci mogą jednak się nauczyć mówić, pisać, czytać. Wymagają pomocy troskliwego pedagoga, a także neurologopedy. W piśmiennictwie Unique można znaleźć informacje na temat dorosłych, którzy skończyli szkoły i pracują. Stopień niepełnosprawności umysłowej jest dyktowany stopniem ubytku chromosomu.
Ograniczenia ruchowe są także zmienne. Dużym problemem jest hipotonia mięśniowa. Zalecana jest więc szeroko pojęta fizjoterapia [1].
Wady czaszki, serca, nerek, podniebienia, oczu, kończyn, narządów płciowych i jelit powinny zostać zoperowane. Dzieci powinny być pod opieką doświadczonego pediatry, genetyka, chirurga, neurologa, kardiologa, urologa, ortopedy, laryngologa, specjalisty opieki paliatywnej, psychologa, pedagoga specjalnego, rehabilitanta, neuropsychologa, dietetyka, terapeuty karmienia i terapeuty zajęciowego. Leczenie powinno się skupić na poprawie jakości życia.

Na podstawie:
  1. RareChromo dostęp z dn. 29.05.2015 r.
  2. Bedoyan J. K. et all. Transmission of ring chromosome 13 from a mother to daughter with both having a 46,XX, r(13)(p13q34) karyotype. Am J Med Genet A. 2004 Sep 1;129A(3):316-20.
  3. Sankar V.H., Phadke S. R. Ring Chromosome 13 in an Infantwith Ambiguous Genitalia. INDIAN PEDIATRICS. VOLUME 43. 258-260. MARCH 17, 2006

Delecja terminalna długiego ramienia chromosomu 7

$
0
0
Delecja terminalna, to utrata końcowego odcinka ramienia chromosomu. W przypadku opisywanego zaburzenia, utrata materiału genetycznego obejmuje końcowy fragment ramienia długiego chromosomu 7 [1]. Każda zmiana w materiale genetycznym, także jego utrata, nie pozostają obojętne dla organizmu. Na chromosomach znajdują się geny zawierające instrukcje na temat funkcjonowania organizmu. Jeśli ich brakuje - organizm nie rozwija się prawidłowo, pojawiają się pewne wady narządowe, zmiany w wyglądzie i niepełnosprawność.

Synonimy: ang. terminal deletion of long arm of chromosome 7

Rozpowszechnienie: na rok 1990 opisano 27 dzieci z delecją terminalną ramienia długiego chromosomu 7 na świecie [2]. W Polsce znane jest jedno (Grupa Bois Dentelle).

Przyczyny i dziedziczenie: brak źródła.

Objawy i diagnostyka
Delecja terminalna długiego ramienia chromosomu 7 może być odpowiedzialna za pojawienie się:
- opóźnienia rozwoju wewnątrzmacicznego płodu i poporodowego,
- opóźnienia wzrostu,
- uogólnionej hipotonii,
- cech dysmorficznych: małogłowie, bulwiasty czubek nosa, szeroka nasada nosa, wydatne czoło, hiperteloryzm oczny, mikrognacja, deformacje uszne,
- holoprozencefalii (jednokomorowe przodomózgowie), możliwe bezmózgowie [2],
- nieprawidłowych bruzd na dłoniach i podeszwach stóp
- zaburzeń w EEG z lub bez napadów drgawkowych,
- problemów z karmieniem w dzieciństwie,
- niedosłuchu przewodzeniowego,
- nieprawidłowego ukształtowania klatki piersiowej,
- wad narządów płciowych u chłopców [1].

W diagnostyce można wykorzystać techniki obrazowania mózgu, dokonywać systematycznych ocen rozwoju dziecka i wykonać badanie audiologiczne. Dzieci warto skonsultować z neurologiem, laryngologiem, urologiem, terapeutą karmienia, doświadczonym fizjoterapeutą. Dziecko powinno znaleźć się pod opieką pediatry, genetyka i specjalisty opieki paliatywnej, jeśli wymaga tego jego stan. Uzupełnieniem diagnozy jest wykonanie badań cytogenetycznych [3].

Możliwości leczenia
Zaburzenie jest niewyleczalne. Proponowane są metody leczenia objawowego, mającego poprawić jakość życia dzieci. Warto uwzględnić poradnictwo żywieniowe i terapię karmienia; rehabilitację ruchową, integrację sensoryczną, naukę komunikacji pozawerbalnej i werbalnej, a także inne, które nie zaszkodzą dziecku, a mogą mu pomóc.

Na podstawie:
  1. Young R. S. et all. Terminal and interstitial deletions of the long arm of chromosome 7: a review with five new cases.Am J Med Genet. 1984 Feb;17(2):437-50.
  2. Bogart M. H. Terminal deletions of the long arm of chromosome 7: five new cases.Am J Med Genet. 1990 May;36(1):53-5.
  3. Lo B. H. et all. De novo terminal deletion of chromosome 7 [46,XX,del(7)(q35)].J Paediatr Child Health. 1996 Aug;32(4):347-9.
PS. Jeśli ktoś znajdzie "młodsze"źródła, z roku 2000 lub wyżej - proszę o kontakt: kasiaziaja@gmail.com

Mioklonie podniebienia miękkiego

$
0
0
Mioklonie to zrywania mięśniowe do których dochodzi z różnych przyczyn. Najczęściej z powodu nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego. Zrywania te, to nic innego jak krótkotrwałe skurcze pojedynczego mięśnia lub grup mięśni. Mogą dotyczyć również mięśni podniebienia miękkiego (napinacza i dźwigacza podniebienia miękkiego). Podniebienie to górna częśc jamy ustnej. U człowieka tworzy je podniebienie miękkie i twarde. Podniebienie miękkie jest utworzone przez mięśnie, rozcięgno, gruczoły i błonę śluzową. Nie zawiera elementów kostnych.

Synonimy:  ang. Essentials palatal myoclonus

Rozpowszechnienie: do 2011 r. opisano około 300 pacjentów.

Przyczyny
Ogólne przyczyny mioklonii są rozmaite. Zalicza się do nich choroby neurodegeneracyjne, guzy struktur mózgu, wirusowe neuroinfekcje, urazy głowy i kręgosłupa, traumy akustyczne. Ponadto czynniki psychologenne i rodzinne (drżenie rodzinne). Mogą jednak wystąpić samoistnie i bez uchwytnej przyczyny, co nie jest rzadkim zjawiskiem. W przypadku mioklonii podniebienia miękkiego nie stwierdza się żadnych anomalii w układzie nerwowym.

Objawy i diagnostyka
Mioklonie mięśni podniebienia najczęściej występują w okresie dojrzewania i u dorosłych w średnim wieku. Nieczęsto dotyczą dzieci. Do pierwszych objawów zaliczamy szumy uszne, które wynikają z zaburzeń trąbki słuchowej. Są to tzw. szumy pulsacyjne. Mogą przypominać odgłosy "puszczonej wody", "pęknięcia folii bąbelkowej" i być niezsynchronizowane z tętnem pacjenta.
Charakteryzują je gwałtowne, rytmiczne skurcze mięśni podniebienia miękkiego. Mioklonie   napinacza podniebienia o częstotliwości wyższej od stu skurczów na minutę mogą powodować jednostronne lub obustronne szybkie otwieranie i zamykanie ujścia gardłowego trąbki Eustachiusza, co będzie słyszalne jako trzask (słyszalny nawet z odległości kilku metrów).

U chorych zalecana jest konsultacja otolaryngologiczna i wykonanie badań: fizykalnych, obrazowych (poszukiwanie anomalii w układzie nerwowym i odcinku szyjnym kręgosłupa), audiometrycznych i innych w zależności od potrzeb (m.in. pomiar ciśnienia tętniczego).

Różnicowanie mioklonii podniebienia miękkiego obejmuje wykluczenie zmian strukturalnych w ośrodkowym układzie nerwowym, np w przebiegu chorób pnia mózgu i móżdżku.

Możliwości leczenia
Farmakoterapia z wykorzystaniem leków przeciwpadaczkowych i uspokajających nie przynosi korzystnych efektów. Mioklonie mięśni podniebienia miękkiego zaleca się leczyć przy pomocy wstrzyknięć z toksyną botulinową. Efekt leczniczy polega na blokowaniu botuliną mięśniowego receptora acetylocholinowego.

Na podstawie:
  1. Wojnowski W. et all. Mioklonie podniebienia miękkiego – opis przypadku.  Otorynolaryngologia 2011, 10(1): 49-51
  2.  Deuschl G, Mischke G, Schenck E, Schulte-Mönting J, Lücking CH. Symptomatic and essential rhythmic palatal myoclonus. Brain 1990; 113: 1645-72. 5.
  3.  Deuschl G, Wilms H. Clinical spectrum and physiology of palatal termor. Mov Disord 2002; 17 (Suppl) 2S: 63-6. 6.
  4.  Deuschl G, Toro C, Valls-Sole J, Zeffiro T, Zee DS, Hallett M. Symptomatic and essential tremor. 1. Clinical, physiological and MRI analysis. Brain 1994; 117: 775-88. 
  5. Krause E, Heinen F, Gurkov R. Difference in outcome of botulinum toxin treatment of essential palatal termor in children and adults. Am J Otolaryng 2010; 31(2): 91-5.
  6. Anis M.M. et all. Treatment of Palatal Myoclonus with Botulinum Toxin Injection. Case Reports in Otolaryngology.Volume 2013 (2013)
  7. http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm0806049 z dn 1.06.15

VII Ogólnopolski Zjazd dla Dzieci z Miopatią Mitochondrialną, zespołem Leigha

$
0
0
Już po raz siódmy Wieliczka zamieniła się w "Stolicę chorób rzadkich" dla Dzieci z zespołem Leigha i ich Rodzin. Od 5. do 7. czerwca trwał VII Ogólnopolski Zjazd Dzieci z Miopatią Mitochondrialną, zespołem Leigha. Po raz trzeci miałam okazję spotkać wielu wspaniałych ludzi, porozmawiać z nimi, a także "czegoś" się nauczyć i "coś" uświadomić...

Podobnie jak w ubiegłym roku, wydarzenie miało miejsce w Hotelu Galicja, znajdującym się tuż obok kopalni soli w Wieliczce. Z całej Polski przyjechało 18 Rodzin, które łączy posiadanie dzieci z tą ultrarzadką chorobą. Tradycyjnie organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Mali Bohaterowie, z uroczą Prezes Jolantą Kuc. Jest Mamą Oli, która zmaga się z zespołem Leigha.

Spotkanie Rodzin nie odbyłoby się bez pomocy Burmistrza Wieliczki, Pana Artura Kozioła. W tym roku jednak nie dotarł na Konferencję, ale zastąpił go Vice Burmistrz Wieliczki ds. Społecznych, Rafał Ślęczka. Obaj Burmistrzowie są bardzo ciepłymi osobami. Pan A. Kozioł na poprzednich Zjazdach zawsze dawał się poznać jako człowiek gościnny, troskliwy i z klasą. Pan R. Ślęczka zapewne wszystkich zaskoczył swoją otwartością. Przywitał się osobno z każdym uczestnikiem wydarzenia! Młody, szczerze uśmiechnięty i gotowy do działania.

Prof. Ewa Pronicka
Na Zjeździe była, jak co roku, Pani Profesor Ewa Pronicka, sprawująca opiekę nad dziećmi z zespołem Leigha. Przybyli również: Pani Dr Ewa Jamróz (neurolog dziecięcy) z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, Dr Antoni Pyrkosz (genetyk) z Katowic oraz kilku innych lekarzy.
Każdego roku na to ważne spotkanie przyjeżdża Senator Maciej Klima, który też jest lekarzem - specjalistą od chorób wewnętrznych. Mieliśmy okazję dłuższą chwilę porozmawiać z Senatorem na temat polityki zw. z chorobami rzadkimi, jak również skupionej wokół mojego zawodu oraz "polskich absurdów" w placówkach ochrony zdrowia.

Po krótkiej Konferencji i zapowiedzi badań nad zespołem Leigha w Polsce, odbyły się konsultacje Dzieci ze specjalistami, a także pokaz poduszek firmy STABILO, działających w oparciu o próżniowe modelowanie i utrwalanie kształtu. Poduszki te pomagają utrzymać właściwą pozycję dopasowując się do ciała.

Później był czas dla ludzi... Chwilę spędziłyśmy z Jolą i Olą. Zobaczyłam jak wygląda lek eksperymentalny EPI-743 i sposób jego podawania. Ola jest w trakcie terapii tym preparatem, po który muszą wraz z Mamą co 57 dni lecieć do Rzymu. 
Poznałam Panią Gosię, wraz z córką Julią. Julia potrzebuje umiejętnej pomocy w łagodzeniu dystonii i deformacji stópek. Leczenie operacyjne raczej nie jest bezpieczne, więc wszyscy zastanawiajmy się nad rozwiązaniem... Być może wśród czytelników bloga jest fizjoterapeuta, który zajmuje się na codzień dziećmi ze schorzeniami układu nerwowego i w przyszłym roku zechce przyjechać do Wieliczki i doradzać Rodzicom? Jeśli tak, proszę o kontakt na: kasiaziaja@gmail.com
Chwilkę porozmawiałyśmy i pośmiałyśmy się z Marysią. Marysia podobnie jak Ola, także jest w trakcie terapii EPI-743. Dzięki niemu dziewczynka mówi, lepiej oddycha, więcej się rusza, śmieje się, psoci i bardzo lubi uciekać na swoim wózku do windy :) Później jeszcze pojawił się zaspany Tymek z całą Rodziną i przyglądaliśmy się "meczom" rozgrywanym przez jego Rodziców i Brata na hotelowych piłkarzykach.


Poznałyśmy się także z Adą - studentką Uniwersytetu Pedagogicznego, która kiedyś kontaktowała się ze mną mailowo. Aktualnie kończy pisać swoją pracę magisterską właśnie o zespole Leigha.
Podobnie jak w ubiegłym roku Dzieci mogły relaksować się na poduchach i workach Sako w pokoju zabaw z kolorowymi światłami, malowankami i bajkami. Jak zawsze Dzieci mogły też liczyć na opiekę profesjonalnych Wolontariuszek z Wieliczki!

(Zdjęcia ze Zjazdu - fot. Agnieszka Rogalska)

Garstka lekarzy...

Julia z Mamą Gosią

Pan Rafał Ślęczka i Uczestnicy Zjazdu

Marysia

Tężnia solankowa przy Kopalni Soli w Wieliczce

A taka była zieleń i piękna pogoda :)

Na zakończenie - jeszcze słowo o Wieliczce. Zrodził się pomysł, aby Dzień Chorób Rzadkich w przyszłym roku, odbył się właśnie w tym miasteczku. Co więcej, gminie narodził się projekt wybudowania Domu Chorób Rzadkich, gdzie konsultowanoby pacjentów z bardzo rzadkimi chorobami. Potrzebna jest jednak pomoc rządowa i prawne uregulowanie sytuacji chorób rzadkich. Jak podoba się Wam ten pomysł? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach :)

 ***

Artykuł o spotkaniu Dzieci z zespołem Leigha >> Dziennik Polski

***

Niestety kilkoro Dzieci, które spotkałam w ubiegłym roku, nie doczekało VII Zjazdu w Wieliczce... Pamiętamy jednak o Was <3




Relacja z V Zjazdu... 2013 r. >> tutaj

Relacja z VI Zjazdu... 2014 r. >> tutaj



Warto zaglądnąć:


Strona Stowarzyszenia 
Mali Bohaterowie


Miasto Solne - Wieliczka


Wielicki Klub Wolontariuszy


Kopalnia Soli w Wieliczce


Hotel Galicja w Wieliczce 
(W sąsiedztwie Kopalnia Soli)


Stabilo Kraków

Choroba Huntingtona

$
0
0
Choroba Huntingtona to rzadka choroba uwarunkowana genetycznie, skutkująca neurodegeneracją, czyli niszczeniem komórek nerwowych. Z uszkodzeń tych wynikają objawy choroby, do których zaliczamy zaburzenia w poruszaniu się (ruchy mimowolne), a także nastroju i pamięci, aż do demencji. Zatem jest to choroba, doprowadzająca do niepełnosprawności ruchowej i intelektualnej. Aktualnie nie ma skutecznej terapii dla pacjentów z chorobą Huntingtona. Jednak możliwe jest postępowanie objawowe i szeroko pojęta rehabilitacja.

Synonimy:
  • łac. chorea chronica hereditaria progressiva,
  • ang. Huntington disease,
  • dawniej: pląsawica Huntingtona.

Rozpowszechnienie: 1-9:100 000 [1]; w Polsce 1:15 000 [2]

Przyczyny i dziedziczenie
Choroba Huntingtona jest dziedziczona autosomalnie dominująco. Za jej wystąpienie odpowiada mutacja w genie HTT (IT15), który zawiera informacje na temat tworzenia białka znanego jako huntingtyna. Znajduje się on na ramieniu krótkim chromosomu 4. Funkcja huntingtyny w organizmie człowieka jeszcze nie została poznana, ale przypuszcza się, że jest istotna dla komórek nerwowych mózgu.
Mutacja w genie HTT polega na nieprawidłowym, wielokrotnym powtórzeniu trzech zasad: cytozyny, adeniny i guaniny (CAG). Normalny gen zawiera 35 lub mniej powtórzeń wspomnianych trzech zasad. Nieprawidłowy gen powodujący chorobę zawiera 36 lub więcej powtórzeń [3, 4]. Należy wiedzieć, że w chorobie Huntingtona neurodegeneracja zachodzi w jądrze ogoniastym, skorupie i korze mózgu [5].

Objawy i diagnostyka
Na obraz kliniczny składają się tzw. ruchy pląsawicze (choreatyczne), polegające na wykonywaniu mimowolnych, niekontrolowanych, nagłych, "nerwowych", nieregularnych, ruchów obejmujących kolejno inne partie ciała (grymasy twarzy, ruchy kończynami). Są podobne do nagłych zrywań, wykręcań, wymachów, tików. Ponadto nakładają się na wykonywane ruchy dowolne, czyli zamierzone.
Oprócz zaburzeń ruchowych, u pacjentów pojawiają się także zaburzenia depresyjne, rozdrażnienie, spowolnienie procesów myślowych, trudności z zapamiętywaniem, uczeniem się, skupieniem i podejmowaniem decyzji, a także objawy psychotyczne. 

Początek objawy często występują między 30. a 40. rokiem życia. Czasem choroba się rozwija już u dzieci (objawy: sztywność, napady drgawkowe, zaburzenia zachowania i trudności w uczeniu się) lub bardzo późno - po 70. roku życia. Są nieznacznie nasilone, a zaliczamy do nich:

  • zaburzenia ruchowe: drżenia, niepokój ruchowy, niezgrabne poruszanie się, zmianę wyglądu pisma;
  • obecne lub nie: łagodne zaburzenia poznawcze (zapominanie, niezdecydowanie, trudności ze zadbaniem o swoje sprawy), nastroju (depresje, apatia, pobudzenie, drażliwość), lęk, a także zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
W kolejnym stadium - pośrednim - objawy ulegają progresji. Zaburzenia ruchowe stają się gwałtowne, silniejsze i utrudniają poruszanie się. Chód jest nieporadny, niezgrabny, niestabilny. Chory wygląda jakby się zataczał i miał tiki kończyn i głowy. Zaburzenia ruchowe wpływają też na mowę. Staje się ona niewyraźna i trudna do zrozumienia. Utrudnione jest także przyjmowanie posiłków, gdyż z powodu pląsawicy dochodzi do krztuszenia, niemożności połknięcia, czy wreszcie zachłyśnięcia. Pogłębia się również otępienie (zapominanie, spowolnienie procesów myślowych, niezdolność do wykorzystywania swojej wiedzy) i objawy psychiczne, w tym depresja ze skłonnościami samobójczymi, urojenia, omamy i stany majaczeniowe [6].

W stadium ostatnim - zaawansowanym - dochodzi do znacznej niepełnosprawności ruchowej. Mimo, że ruchy pląsawicze zmniejszają się, to jednak pojawia się sztywność. Ponadto pacjent ma wyraźne zaburzenia połykania. Jego żywienie jest bardzo trudne. Z tego powodu istnieje ryzyko rozwinięcia się niedożywienia ze spadkiem masy ciała. U osób z chorobą Huntingtona jest zwiększone zapotrzebowanie na energię z powodu ruchów mimowolnych i sztywności.

Rokowanie w chorobie Huntingtona nie jest pomyślne. W okresie około 20 lat od pierwszych objawów dochodzi do śmierci z powodu powikłań choroby. Powikłaniami tymi może być zachłyśnięcie i zapalenie płuc, a w efekcie niewydolność oddechowa lub też samobójstwo. Trzeba też wspomnieć, że każda osoba choruje w inny sposób. Może przeważać komponenta ruchowa lub psychiczna [7].


Daniel - mężczyzna z chorobą Huntingtona

Diagnostyka choroby Huntingtona powinna obejmować wywiad i badanie fizykalne oraz neurologiczne. Istotne są informacje na temat chorób występujących w rodzinie. Wykonywane są także:
- tomografia komputerowa głowy,
- rezonans magnetyczny głowy,
- elektroencefalogram,
- badania neuropsychologiczne,
- badania genetyczne,
- diagnostyka prenatalna w rodzinach obciążonych chorobą,
- diagnostyka przedimplantacyjna w przypadku zapłodnienia metodą in vitro,
i inne w zależności od potrzeb.

W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę choroby o podobnych objawach, takie jak zanik wieloukładowy, zanik zębatoczerwienny pallidoniskowzgórzowy, pląsawicę Sydenham'a, zespół Tourette'a, chorobę Wilsona i Hallervorden'a-Spatz'a. Ponadto trzeba być świadomym występowania jednostki chorobowej przypominającej chorobę Huntingtona typu 2 [7].

Możliwości leczenia
Niestety aktualnie medycyna jest bezradna wobec choroby Huntingtona, ale trwają badania nad wynalezieniem skutecznych form terapii. Proponowane metody leczenia są objawowe i podtrzymujące. W łagodzeniu ruchów mimowolnych może okazać się pomocna tetrabenazyna. W depresji i objawach psychotycznych stosowane jest standardowe leczenie. W sytuacji zaburzeń połykania i grożącego niedożywienia, trzeba rozważyć leczenie żywieniowe. Wskazana jest także rehabilitacja ruchowa i ćwiczenia logopedyczne. U osób z zaburzeniami psychicznymi i poznawczymi warto włączyć psychoterapię i terapię zajęciową.
Chory powinien znajdować się pod opieką neurologa i specjalisty medycyny paliatywnej. Wymagana jest także konsultacja genetyczna i edukacja rodziny w zakresie sprawowania opieki nad potrzebującym jej członkiem rodziny. W miarę upływu czasu chory będzie wymagał całodobowej opieki.

Wsparcie dla Rodzin i Osób Chorych: Polskie Stowarzyszenie Choroby Huntingtona

Na podstawie:
  1. Orphanet: Huntington disease. Dostęp z dn. 28.06.2015 r.
  2. Polskie Stowarzyszenie Choroby Huntingtona Dostęp z dn. 28.06.2015 r.
  3. Genetic Home Reference Dostęp z dn. 28.06.2015 r.
  4. Predictive Testing for Huntington Disease Dostęp z dn. 28.06.2015 r.
  5. Sławek J. et all. Choroba Huntingtona — w 20. rocznicę odkrycia genu IT15; patogeneza, diagnostyka i leczenie. Polski Przegląd Neurologiczny 2013, tom 9, 3, 85–95
  6. Nadgrodkiewicz K. Kifer I. Choroba Buntingtona jako przykład choroby neurodegeneracyjnej ze szczególnym uwzględnieniem aspektów genetycznych. Postępy Psychiatrii i Neurologii, 2002, II, I49-I53
  7. NORD: Huntington disease. Dostęp z dn. 28.06.2015 r.

Zespół Guillaina-Barrégo

$
0
0
Zespół Guillaina-Barrégo to rzadka choroba wynikająca z zaburzeń immunologicznych, na ogół po wcześniej przebytej infekcji układu pokarmowego lub oddechowego. Polega na symetrycznym, wstępującym osłabieniu mięśni szkieletowych. Ponadto stwierdza się zniesienie odruchów ścięgnistych. Choroba dotyka ludzi w każdym wieku - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieznacznie częściej chorują mężczyźni. Przebieg choroby może być łagodny lub ciężki - z niedowładami kończyn i niewydolnością oddechową. Szybkie zdiagnozowanie, właściwe leczenie i wczesna rehabilitacja ruchowa pozwalają na powrót do zdrowia.

Synonimy:
  • ang. Guillain-Barré syndrome, GBS,
  • ostra zapalna demielinizacyjna polineuropatia.

Rozpowszechnienie: 1-9:100 000; rocznie 1:91 000 do 1:55 000 [1];  1:100 000 dzieci poniżej 15. roku życia rocznie [2]

Przyczyny
Zespół Guillaina-Barrégo najprawdopodobniej wynika z zaburzeń immunologicznych, a dokładniej reakcji zapalnych po przebytej infekcji układu pokarmowego lub oddechowego. Najczęściej zespół jest inicjowany przez bakterię powodujące zakażenia pokarmowe - Campylobacter jejuni. Do pozostałych mikrobów związanych z wystąpieniem zespołu Guillaina-Barrégo zaliczamy m.in.: cytomegalowirus (CMV), wirus Epsteina-Barra (EBV), Mycoplasma pneumoniae i Haemophilus influenzae [3]. Objawy zespołu pojawiają się po około 7-14 dniach od infekcji, a maksymalnie przybierają na sile do 4 tygodni.
Istnieje również doniesienie o pojawieniu się zespołu po operacji chirurgicznej, co jest zjawiskiem niezmiernie rzadkim [1].
Przypadki zespołu Guillaina-Barrégo po szczepieniu przeciw grypie sezonowej też są bardzo rzadkie. Obserwowano większe ryzyko zespołu po naturalnym przechorowaniu grypy, [5, 6]

Wyróżnia się kilka postaci zespołu Guillaina-Barrégo:
  • ostra zapalna demielinizacyjna polineuropatia,
  • ostra aksonalna neuropatia ruchowa,
  • ostra aksonalna neuropatia ruchowo-czuciowa,
  • zespół Millera-Fishera, 
  • regionalne [1].

Objawy i diagnostyka
Rozpoznanie zespołu Guillaina-Barrégo nie jest łatwe. Pierwsze objawy są niespecyficzne. Obejmują mrowienia i drętwienia rąk i stóp (rozszerzające się na kolejne części ciała i ulegające pogłębieniu), bóle w dolnej części pleców, osłabienie siły mięśniowej (ograniczenie lub niemożność unoszenia kończyn: trudność w chodzeniu po schodach, na palcach i piętach, czesaniu się, trzymaniu przedmiotów w rękach, pisaniu, poruszaniu oczami). Możliwe są też niedowłady kończyn oraz porażenie funkcji zwieraczy odbytu i pęcherza moczowego [2]. Chód staje się niepewny i niestabilny. Istnieje jeszcze ryzyko rozwinięcia się objawów autonomicznych jak np. arytmie, zwyżki ciśnienia tętniczego krwi, niedociśnienie ortostatyczne [3].

Stopień nasilenia objawów jest zmienny. Każdy z pacjentów choruje inaczej. Przykładowo część chorych doświadczać będzie parestezji, a część ulegnie niedowładom kończyn, czy też dojdzie u nich do porażenia mięśni twarzy, zaburzeń żucia i połykania lub nawet niewydolności oddechowej.

W celu diagnostycznym wykonywane są:
  • wywiad i badanie neurologiczne,
  • punkcja lędźwiowa z analizą płynu mózgowo-rdzeniowego (podwyższone białko, przy zwykle prawidłowej cytozie) [3, 7],
  • w razie potrzeby badania obrazowe,
  • elektromiografia i elektroneurografia,
  • badania serologiczne: obecność przeciwciał przeciwgangliozydowym w około 50% przypadków (w klasie IgG) [9]; GD1a (postać aksonalna), GQ1b i  GT1b (80% chorych na zespół Millera-Fishera) GQ1b - zespół z oftalmoplegią [9]; , GM1b [10],
  • badania wykluczające choroby o podobnych objawach (wykorzystywane w diagnostyce miastenii, botulizmu, poliomyelitis, porażeniu okresowym, zapaleniu pnia mózgu oraz neuropatiach związanych z boreliozą i innymi infekcjami, a także zatruciami, zapaleniem naczyń, porfirią i stanem krytycznym [3].

Trzeba zaznaczyć, że znane są bardzo rzadkie przypadki nawracającego zespołu Guillaina-Barrégo. Oszacowano, że dzieje się tak u 1-6% chorych. Donoszono, że nawroty występują u 1-10% pacjentów po okresie bezobjawowym trwającym od kilku miesięcy do kilku lat. Czynniki ryzyka nawrotu są niezależne od człowieka i obejmują:
- wiek poniżej 30. roku życia,
- łagodniejsze objawy,
- występowanie zespołu Millera-Fishera [4].

Możliwości leczenia
Każdy pacjent z podejrzeniem zespołu Guillaina-Barrégo powinien być hospitalizowany w celu monitorowania jego stanu zdrowia i progresji objawów. W szpitalu powinien znajdować się oddział intensywnej terapii. Leczenie jest zależne od aktualnego stanu pacjenta, który może ulegać dynamicznym zmianom.

Już w pierwszej dobie leczenia powinna być wdrożona rehabilitacja ruchowa - początkowo bierna, czynno-bierna, ćwiczenia oddechowe - uzupełniona zabiegami fizykoterapeutycznymi i masażem. Jeśli pacjent musi stale przebywać w łóżku, należy zmieniać jego pozycję co 2-3 godziny i zastosować materac przeciwodleżynowy, by zapobiec zmianom troficznym skóry (odleżyny). Celem rehabilitacji jest także zapobieganie przykurczom np. rehabilitacja metodą Bobath i torowania nerowo-mięśniowego. Później chory zostaje pionizowany i prowadzona jest nauka chodu oraz czynności codziennych. Po uruchomieniu pacjenta zalecany jest turnus rehabilitacyjny. Warto uwzględnić ćwiczenia w basenie rehabilitacyjnym oraz elektrostymulację mięśni. Rehabilitacja ruchowa umożliwia szybszy powrót do samodzielnego funkcjonowania [1].
Ponadto, w ostrej fazie choroby wykonywana jest plazmafereza lub podawane są dożylnie immunoglobuliny ludzkie. Plazmafereza to zabieg, który ma na celu oczyszczenie krwi z krążących w niej przeciwciał skierowanych przeciw komórkom układu nerwowego. Stosowana jest przez 14 dni i wymaga założenia specjalnego wkłucia centralnego. Dożylna terapia immunoglobulinami polega na podawaniu pacjentowi wysokich dawek przeciwciał (immunoglobulin) pochodzących od zdrowych dawców krwi. Obie metody są równie skuteczne. Leczenie immunoglobulinami jest jednak bardziej komfortowe dla pacjenta. Dzięki nim możliwe jest skrócenie fazy ostrej choroby [1, 3, 7, 9].
Pojawienie się zaburzeń autonomicznych i niewydolności oddechowej wymaga leczenia na oddziale intensywnej terapii. Czasem choremu zakładana jest rurka tracheostomijna. W przypadku zaburzeń połykania, pacjent musi być karmiony przez sondę, w pozycji półwysokiej lub wysokiej. Jeżeli pacjent musi być żywiony dłużej niż 30 dni takim sposobem, zalecane jest wykonanie gastrostomii odżywczej. Zaburzenia rytmu serca są normowane farmakologicznie lub za pomocą kardiowersji, czy też elektrostymulacji. U pacjenta powinna być także prowadzona terapia bólu wedlug zasad tzw. drabiny analgetycznej [3].

Warto wiedzieć, że większość chorych powraca do całkowitej sprawności w ciągu roku. Niekiedy po wyleczeniu pacjenci jeszcze odczuwają mrowienia i osłabienie mięśniowe [1]. Czasem powrót do zdrowia może potrwać kilka lat.


Film o leczeniu i odzyskiwaniu sprawności przez Gerlach

Na podstawie: 
  1. Orphanet: Guillain-Barré syndrome Dostęp z dn. 30.06.2015 r. 
  2. Szwed K. et all. Przebieg kliniczny i odległe następstwa zespołu Guillaina-Barrégo u dzieci. Pediatria Polska. Volume 87, Issue 1, January–February 2012, Pages 47–53 
  3. Lipowska M., Kwieciński H. Zespół Guillaina-Barrégo. Przew Lek 2006; 9: 59-65 
  4. Dy M. et all. An Unusual Case of Recurrent Guillain-Barre Syndrome of a Different Subtype Five Years after Initial Diagnosis. Case Reports in Neurological Medicine. Volume 2013 (2013), Article ID 356157, 4 pages
  5. Andrews N., et al.: Guillain-Barré syndrome and H1N1 (2009) pandemic influenza vaccination using an AS03 adjuvanted vaccine in the United Kingdom: self-controlled case series. Vaccine, 2011; 29 (45): 7878–7882. 
  6. Kwong J.C. i wsp.: Risk of Guillain-Barré syndrome after seasonal influenza vaccination and influenza health-care encounters: a self-controlled study. Lancet, 2013; 13:769–776 
  7. Siemiński M. Immunoglobuliny w terapii zespołu Guillaina-Barrégo. Polski Przegląd Neurologiczny 2012, tom 8, 3, 120–128 
  8. Przeciwciała przeciwgangliozydowe: Wielkoszyński.webity.pl 
  9. Dębski M. Zespól Guillain-Barre — aktualne wytyczne dotyczące diagnostyki i standardy leczenia. Klinika Neurologii; GCM, Szpital Kliniczny nr 7 SUM w Katowicach. Data publikacji: 25 Kwiecień 2013
  10. IPIN - II Klinika Neurologiczna: Badanie w kierunku obecności przeciwciał przeciwko gangliozydom w surowicy krwi.

VALF - zapętlanie tętnicy kręgowej

$
0
0
Tworzenie się pętli tętnicy kręgowej jest rzadką przyczyną neuralgii szyjno-ramiennej (szyjnej radikulopatii) [1]. Neuralgia, zwana też potocznie nerwobólem i rwą, to dolegliwość bólowa wynikająca z uszkodzenia nerwu obwodowego. Zapętlanie tętnicy kręgowej dotyczy odcinka szyjnego i oprócz bólu, może stanowić przyczynę erozji (nadżerki) kręgów oraz naruszenia otworów międzykręgowych dla nerwów rdzeniowych. Tym samym powoduje ucisk na wspomniane nerwy, a także naczynia krwionośne przebiegające w okolicy. Przyczynia się do powstania niewydolności kręgowo-podstawnej. Choroba na ogół dotyczy osób dorosłych [2]. 

Przeoczenie wady w badaniach obrazowych jak rezonans magnetyczny, czy tomografia komputerowa odcinka szyjnego kręgosłupa miewa niebezpieczne dla pacjenta następstwa. Zalicza się do nich uszkodzenie tętnic podczas operacji chirurgicznej i/lub angiografii kręgowo-podstawnej, a także udar mózgu w przypadku wykonywania przezotworowych zewnątrzoponowych blokad sterydowych w leczeniu bólu [2].

Synonimy: ang.  vertebral artery loop formation, VALF

Częstość występowania: 2.7% z preparatów osób zmarłych [3]; 7,5% pacjentów z objawami szyjno-ramiennymi (wg jednego badania)[4]. Zapętlanie tętnicy kręgowej występuje jednakowo często u obu płci [1]. 

Przyczyny
Mechanizm tworzenia się pętli tętnicy kręgowej nie jest jeszcze jasny. Zakłada się, ze może być to skutek wydłużenia tętnicy lub zwężenia przestrzeni dyskowej, bądź też urazu [3]. Wada może być wrodzona lub nabyta [1]. 

Objawy i diagnostyka
Tętnice kręgowo-podstawne zaopatrują tylną część mózgu. Do niewydolności kręgowo-podstawnej dochodzi na skutek zwężenia tętnic, ponieważ do mózgu nie dociera wystarczająco dużo krwi, co też widoczne jest w objawach. Mogą być przewlekłe lub krótkotrwałe, a obejmują zawroty i bóle głowy, senność, zaburzenia widzenia, mowy, słuchu, drętwienia kończyn, potliwość i wykonywanie nagłych ruchów. U chorych objawy stwarzają większe ryzyko upadków.

Radikulopatia szyjna to dysfunkcja korzeni nerwowych w odcinku szyjnym kręgosłupa pojawiająca się na skutek ucisku na te korzenie. Ucisk odpowiada za wystąpienie ostrego, przenikliwego bólu szyi i bólu promieniejącego wzdłuż obszaru zaopatrywania danego nerwu. Bólom często towarzyszą parestezje (drętwienie, mrowienie, kłucie, rwanie, przebieganie prądu) i dyzestezja (nieprawidłowe czucie odbierane jako nieprzyjemne). Ponadto mogą też występować zaburzenia funkcji czuciowej lub ruchowej bez nasilonego bólu w szyi, barkach i kończynach górnych. Lokalizacja bólu zależy od miejsca w którym doszło do ucisku:
  • korzeń C4; przestrzeń międzykręgowa C3–C4; obszar: dolna część szyi, mięsień czworoboczny, 
  • korzeń C5; przestrzeń międzykręgowa  C4–C5; obszar: szyja, bark, przednia powierzchnia ramienia,
  • korzeń C6; przestrzeń międzykręgowa  C5–C6; obszar: szyja, boczna powierzchnia ramienia i przedramienia, kciuk, 
  • korzeń C7; przestrzeń międzykręgowa  C6–C7; obszar: szyja, tylna powierzchnia ramienia, grzbietowo-boczna część przedramienia, palec II i III,
  • korzeń C8; przestrzeń międzykręgowa; obszar:  C7–C8 szyja, wewnętrzna powierzchnia ramienia, przyśrodkowa część przedramienia, palce IV i V, 
  • korzeń Th1; przestrzeń międzykręgowa  C8–Th1; obszar: część przedramienia unerwiana przez nerw łokciowy łuk [5].

NEUROLOGY.ORG
Podsumowując, zapętlanie tętnicy kręgowej wokół korzenia nerwowego może objawiać się:
- zespołem szyjno-ramiennym z ostrym bólem promieniującym do potylicy, barku, górnej części klatki piersiowej,
- bólem korzeniowym przebiegającym wzdłuż obszaru zaopatrywanego przez dany nerw,
- drętwieniem, mrowieniami, nieprawidłowym czuciem, 
- przeszywającym bólem szyi i górnej części pleców,
- zawrotami głowy,
- jednak u większości przebiega bezobjawowo [3].

W diagnostyce wykonywane są badania obrazowe, jak np. tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Uwagę lekarza powinny zwrócić powiększone otwory międzykręgowe w odcinku szyjnym kręgosłupa. Oprócz tego wykonywana jest angiografia [2] i somatosensoryczne potencjały wywołane, w których wyniku stwierdza się wydłużony czas oczekiwania z zajętych korzeni nerwowych zajętych [6]. W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę guzy, cysty, wady wrodzone, zespół górnego otworu klatki piersiowej oraz poszerzenie opony twardej [4].

Możliwości leczenia
Często wystarcza jedynie leczenie zachowawcze i objawowe [4]. Jednak preferowanym sposobem leczenia jest chirurgiczna dekompresja/mikrodekompresja nerwów rdzeniowych [1, 7]. Dokonywano także operacji naprawczych zapętlających tętnic. Efekt leczenia był również zadowalający [7]. Ulgę w dolegliwościach może przynieść umiejętnie dobrana rehabilitacja ruchowa, zabiegi fizykalne z wykorzystaniem ciepła oraz noszenie kołnierza ortopedycznego.

Na podstawie:
  1. Paksoy Y. et all. Vertebral artery loop formation: a frequent cause of cervicobrachial pain. Spine (Phila Pa 1976). 2003 Jun 1;28(11):1183-8.
  2. Doweidar A. Symptomatic Vertebral Artery Loop: A case report and review of literature. J Radiol Case Rep. 2014 May; 8(5): 35–41.
  3. Petscavage J. et all. Vertebral Artery Loop Causing Radiculopathy: Important Implications. theassr.org 2008
  4. Kim H.S. et all. Cervical Radiculopathy Caused by Vertebral Artery Loop Formation : A Case Report and Review of the Literature. J Korean Neurosurg Soc. 2010 Nov; 48(5): 465–468
  5. Łukaszewska M. et all. Radikulopatia szyjna. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014
  6. Fink J. R. et all. Vertebral artery loop formation causing severe cervical nerve root compression. Neurology July 13, 2010 vol. 75 no. 2 192
  7. Sakaida H. et all. Vascular reconstruction of a vertebral artery loop causing cervical radiculopathy and vertebrobasilar insufficiency. Case report.J Neurosurg. 2001 Jan;94(1 Suppl):145-9.

Histiocytoza komórek Langerhansa

$
0
0
Histiocytoza  komórek Langerhansa w kości 
Humpath.com
LCH (ang. Langerhans cell histiocytosis) czyli histiocytoza komórek Langerhansa jest rzadką chorobą spowodowaną nieprawidłowym rozrostem histiocytów i komórek Langerhansa, które stanowią ważną część układu immunologicznego i są odpowiedzialne za usuwanie obcych patogenów z organizmu człowieka. Wspomniany rozrost histiocytów, nie ma typowego nowotworowego charakteru. Jest on monoklonalny – co oznacza, że dotyczy jednej linii komórek. LCH o ciężkim przebiegu stosowane jest leczenie podobne do terapii nowotworowych.

Synonimy
Dawniej zwana:
  • histiocytozą X,
  • ziarniniakiem kwasochłonnym (postać zlokalizowana),
  • chorobą Handa-Schullera-Christiana (postać uogólniona),
  • chorobą Letterera-Siwego (postać uogólniona z zajęciem narządów).

Rozpowszechnienie: 2 : 1000 000 osób.

Przyczyny
Etiologia choroby pozostaje nadal niejasna. Przeważa pogląd, iż objawy LCH są wynikiem nadmiernej produkcji cytokin i prostaglandyn (są to silne czynniki biorące udział w procesie powstawania alergii) produkowanych przez komórki Langerhansa, do której dochodzi w niewłaściwym miejscu. Wtedy może tworzyć się guz bądź naciek.
Potwierdzona naukowo jest patogeneza histiocytozy komórek Langerhansa  związana  z nagromadzeniem się pochodzących ze szpiku kostnego niedojrzałych, mieloidalnych komórek dendrytycznych, a nie wynikająca z naskórkowych komórek Langerhansa. Mieloidalne komórki dendrytyczne są podobne do komórek Langerhansa pod względem morfologicznym.

Objawy i diagnostyka
Wysypka grudkowa;Image Library DermQuest.com
Na histiocytozę komórek Langerhansa chorują dzieci, a czasem i dorośli. Średni wiek pacjenta który usłyszy rozpoznanie LCH to 3 lata. Histiocytoza jest jedną z tych chorób, które zmieniają swoje oblicze u każdego chorego, dlatego należy pamiętać, że każda osoba prezentuje inny obraz kliniczny. Osoby nią dotknięte nie będą doświadczały wszystkich wymienionych poniżej dolegliwości. Bywają także przypadki histiocytozy bezobjawowej. 

Już w pierwszych miesiącach życia dziecka mogą wystąpić objawy sugerujące rozpoznanie, a są to: przedłużająca się ciemieniucha, wysypka grudka na policzkach, tułowiu (plecy, okolica międzyłopatkowa) i w kroczu, krwawienie z dziąseł, hepatosplenomegalia (powiększenie wątroby i śledziony; może być też widoczne jako powiększenie obwodu brzucha). Ból głowy, gorączka, utrata wagi, zmęczenie i złe samopoczucie to objawy ogólne towarzyszące chorobie. 

Z poszczególnych układów symptomatologia jest bogata. Charakterystyczne są ubytkowe zmiany kostne z obrzękiem zajętej okolicy oraz bólem kości (choć nie muszą występować (tzw. zmiany asymptomatyczne)). Ze strony układu oddechowego można zaobserwować kaszel i ból w klatce, postępującą duszność czy też krwioplucie. Niezwykle rzadko rozwija się ostra niewydolność oddechowa, będąca stanem zagrożenia życia.  Zdarzają się również nawracające zapalenia ucha środkowego lub utrata słuchu oraz infekcje skórne.

Przedłużająca się ciemieniucha 
HxBenefit Health Information
Należy wspomnieć, że im starsze jest dziecko, tym częściej choroba przybiera postać bardziej zlokalizowaną (gdy zajęty jest jeden układ/narząd). Zależne od wieku jest także rokowanie. Jeśli choroba pojawi się u dzieci w wieku powyżej 2 r.ż. - na ogół jest pomyślne.

Rozpoznanie stawia się na postawie wywiadu, badania fizykalnego oraz biopsji zajętych tkanek, a poszerzenie o dodatkowe badania takie jak RTG klatki piersiowej, badania laboratoryjne czy tomografię komputerową pozwala lepiej określić zasięg choroby. 

Możliwości leczenia
LCH niestety jest chorobą nieuleczalną, jednak prowadzone są badania mające na celu odkrycie skutecznej terapii. Leczenie jest zindywidualizowane a jego intensywność i czas trwania zależy od postaci choroby.

Leczenie LCH jest ukierunkowane na konkretne objawy, które są indywidualne u każdej osoby. U osób z jednoogniskowym LCH, objawy LCH rzadko ulegają samoistnej poprawie bez leczenia (spontanicznej remisji). Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak indometacyna mogą być stosowane do łagodzenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego obszarów dotkniętych zmianami kostnymi.

Pacjenci powinni być zapisani do programów klinicznych Towarzystw Histiocytozy w celu zapewnienia optymalnego leczenia i poszerzenia obecnej wiedzy o tej chorobie. Istnieją odmienne zalecenia terapeutyczne dla dzieci z zajęciem wątroby, płuc, śledziony i szpiku kostnego (wysokiego ryzyka), jak i tych z węzłami chłonnymi, skórą, kośćmi, jelitem i przysadką mózgową (niskiego ryzyka) oraz te, z wieloogniskwymi zmianami kostnymi. 

Preferowaną metodą leczenia jest chemioterapia velbanem i prednizonem przez 6-12 miesięcy. Doubytkowe wstrzyknięcia steroidów lub chirurgiczne wycięcie pojedynczej zmiany kostnej może być konieczne i może być wystarczającym leczeniem dla niektórych chorych. Radioterapia o niskiej dawce może być również stosowana w leczeniu jednoogniskowego LCH. Steroidy miejscowe, doustne, metotreksat i doustnie talidomid mogą być wykorzystywane do leczenia uszkodzeń skóry związanych z LCH. Ubytki skórne mogą być także leczone miejscowo iperytem azotowym lub zabiegiem zwanym fototerapią z psoralenem i napromieniowaniem światłem UV (PUVA).

Standardowe terapie, które są dotąd stosowane w leczeniu LCH:
- Velban / prednizon 1 rok terapii u dzieci (a NIE osób dorosłych) (Minkov);
- 2-CdA (2-chlorodeoksyadenozyna) dzieci w drugim rzucie terapii; przy zajęciu kości, skóry, przysadki lub mózgu. Dorośli - pierwszy lub drugi rzut w terapii tych samych miejsc (Weitzman, Dhall);
- Cytarabina 100 mg / m2. Dzieci (z winkrystyną -w drugim rzucie). Dorośli jak terapia podstawowa (Egeler);
- 2-CdA / Cytarabina w dużych dawkach w leczeniu drugiego rzutu u dzieci i dorosłych z grupy "wysokiego ryzyka" gdy następujące narządy biorą udział: wątroba, śledziona, szpik kostny (Berard);
- Cytarabina 150 mg / m2 dla postaci neurodegeneracyjnej Ośrodkowego Układu Nerwowego LCH (Allen).

Ponadto u pacjenta powinna zostać wdrożona terapia bólu i w razie potrzeby psychoterapia.

Opracowano na podstawie:
  1. W. Kawalec, R. Grenda "Pediatria" t.1. PZWL, Warszawa 2013
  2. LCH - National Organisation for Rare Diseases Dostęp z dn. 10.07.2015
  3. LCH - Orphanet Dostęp z dn. 10.07.2015
  4. Allen C.E. et all. Cell-specific gene expression in Langerhans cell histiocytosis lesions reveals a distinct profile compared with epidermal Langerhans cells. J Immunol. 2010 Apr 15;184(8):4557-67

Autor: Iga Zdanowska
 igaanna90@gmail.com

Bezmózgowie - anencefalia

$
0
0
Bezmózgowie należy do wad cewy nerwowej. Cewa nerwowa, to wąski kanał, który ulega zamknięciu między 3., a 4. tygodniem ciąży, tworząc mózg i rdzeń kręgowy zarodka ludzkiego. Wada pojawia się wówczas, gdy koniec głowowy cewy nerwowej nie domyka się, co skutkuje brakiem dużej części mózgu i móżdżku, czaszki (akrania) i skóry głowy (skalp). Większość tkanki mózgowej może być odsłonięta. Noworodki nie mają przodomózgowia (przednia część mózgu) i kresomózgowia (obejmuje  m.in. półkule mózgu i spoidło mózgu). Zazwyczaj rodzą się głuche, niewidome, nieprzytomne i nie są w stanie odczuwać bólu. W badaniach sekcyjnych stwierdzano często bark nadnerczy u tych dzieci. Mogą też pojawić się odruchy, takie jak oddychanie, reakcja na dotyk i dźwięki [1]. Większość z nich przychodzi na świat martwe, bądź umiera w kilka godzin lub dni po porodzie [2]. 

Synonimy: anencefalia, ang. anencephaly, anencephalia.

Rozpowszechnienie: 1-9 / 1 000 000;  1 : 5000 do 1 : 2000 urodzeń. Częściej występują u dzieci pochodzących z Wysp Brytyjskich, Chin, Meksyku i Turcji [2]

Przyczyny i dziedziczenie
Dziedziczenie wielogenowe, wieloczynnikowe (jest związana z trisomią chromosomu 18.). Najlepiej poznana mutacja powodująca anencefalię obejmuje gen MTHFR, zawierający instrukcje dla wytwarzania białka zaangażowanego w przetwarzanie kwasu foliowego [3]. W większości przypadków jest to wada sporadyczna, ale znane są także rodzinne, dziedziczone autosomalnie recesywnie. Większość przypadków bezmózgowia nie ma jednak tła rodzinnego [4]. 

Jako czynniki ryzyka pojawienia się bezmózgowia, określono:
- niedobór kwasu foliowego u ciężarnej,
- niedobór cynku u ciężarnej,
- otyłość kobiety ciężarnej [2],
- cukrzycę ciężarnych,
- ekspozycję ciężarnej na ciepło (gorączka, korzystanie ze sauny, jacuzzi i hot-tub we wczesnym okresie ciąży),
- stosowanie w ciąży leków przeciwpadaczkowych [3].
Dla rodziców, którzy poczęli już raz dziecko z bezmózgowiem, ryzyko posiadania kolejnego chorego dziecka jest większe, w porównaniu z ryzykiem w populacji ogólnej [3].

Objawy i diagnostyka
Różnice między dzieckiem zdrowym,
a dzieckiem z anencefalią
Wadę można wykryć jeszcze w okresie prenatalnym wykonując USG. Cechy wady widoczne są już w pierwszym trymestrze ciąży (najlepiej w 16. tygodniu ciąży). W badaniu nie stwierdza się sklepień czaszki i obserwowane jest wielowodzie. Ponadto we krwi matki i w płynie owodniowym występuje niski poziom alfafetoproteiny. Kobiecie ciężarnej może zostać zaproponowane donoszenie ciąży lub jej terminacja.

Po urodzeniu u dzieci stwierdza się brak mózgu. Na ich głowie często widoczny jest otwór (brak skóry i fragmentów kostnych, skóry na głowie, nieprawidłowe uformowanie się części kostnych), przez który można dostrzec pozostałą tkankę mózgową. Głowa dziecka przypomina wyglądem głowę żaby (nie rośnie od linii brwi). Noworodki mają zniekształcone gałki oczne, możliwe są również gałki "wiszące". U dzieci często występują zaburzenia oddychania, co skutkuje niewydolnością oddechową. Notuje się u nich duże ryzyko infekcji, które jest przyczyną zgonów.

Różnicowanie:
- rozszczep kręgosłupa,
- akrania,
- zespół pasm owodniowych [3].

Możliwości leczenia
Bezmózgowie to wada letalna, czyli śmiertelna, dlatego też dzieci z tą wadą i ich rodziny potrzebują opieki paliatywnej. Po porodzie należy zapewnić rodzinie warunki, które pozwolą zaakceptować diagnozę i przygotować się na zbliżający się kres życia dziecka [3]. Znana jest jednak dziewczynka, która mimo anencefalii z akranią, żyła 2, 5 roku [Our Beloved Victoria de cristo].

Co istotne, wadzie można zapobiegać poprzez właściwy styl życia oraz suplementowanie kwasu foliowego w okresie prokreacji i pierwszych okresach ciąży. Jeśli kobieta urodziła w przeszłości dziecko z anencefalią, wówczas dawka kwasu foliowego powinna ulec zwiększeniu do 4mg na dobę jeszcze przed ciążą. W kolejnych ciążach istnieje ryzyko urodzenia dziecka z rozszczepem kręgosłupa [2].

W kwietniu bieżącego roku, dowiedzieliśmy się z brytyjskich mediów o Teddy'm, który urodził się z anencefalią i żył zaledwie 100 minut... Jego Rodzice zadecydowali o tym, by pobrano organy od maleństwa. Wiadomo, że jego nerka uratowała mężczyznę cierpiącego z powodu niewydolności nerek. Teddy stał się najmłodszym dawcą organów w Wielkiej Brytanii. Z serca chłopca pobrano też zastawki [5]. Również w ostatnim dniu czerwca bieżącego roku, świat obiegła wiadomość o Annie, która urodziła się z anencefalią i żyła niespełna 15 godzin. Rodzice dziewczynki także zdecydowali się na pobranie jej narządów do transplantacji. Annie była pierwszym noworodkiem w Oklahomie, od którego pobrano narządy, by ratować inne dzieci [6]. W Polsce nie orzeka się śmierci mózgu u noworodków które żyją krócej niż 7 dni. Jedynie stwierdzenie śmierci mózgu daje szanse na pobranie narządów od dawcy zmarłego [7]. Zatem dzieci z anencefalią wg polskiego prawa nie mogą być dawcami narządów po pierwsze z powodu krótkiego czasu przeżycia, po drugie: dlatego, że u dzieci z anencefalią nie stwierdzi się śmierci mózgu, ponieważ dziecko nie posiada mózgu.

Na podstawie:
  1. NINDS Anencephaly Information Page. National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS). 2010;http://www.ninds.nih.gov/disorders/anencephaly/anencephaly.htm. Accessed 11/28/2011.
  2. Anencephaly. Orphanet. 2006; http://www.orpha.net/consor/cgi-bin/OC_Exp.php?lng=EN&Expert=1048. Dostęp z dn. 11/07/2015.
  3. Anencephaly. Genetics Home References. 2014. http://ghr.nlm.nih.gov/condition/anencephaly Dostęp z dn. 11/07/2015.
  4. Anencephaly. National Organization for Rare Disorders. 2012 https://rarediseases.org/rare-diseases/anencephaly/ Dostęp z dn. 11/07/2015.
  5. Dailymail.co.uk: Tragic Teddy, the baby who became Britain's youngest ever organ donor: Parents tell of heartbreaking decision to donate kidneys and heart valves of their 'hero' twin son who lived for only 100 minutes
  6. Lifenews.com: Annie Had Anencephaly and Only Lived 15 Hours, But She Did Something Amazing Before She Died
  7. Poltransplant.org.pl: Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2007 r. w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu

PS. Celowo nie zamieszczam zdjęć dzieci z anencefalią, gdyż są drastyczne, ujawniają ich wizerunek i niestety jest ich mnóstwo w Internecie.

Choroby rzadkie - razem przekraczamy granice - 2.-6. lipca 2015

$
0
0
W dniach 2. do 6. lipca 2015 r. odbyła się konferencja pt. "Choroby rzadkie - razem przekraczamy granice", zorganizowana przez Stowarzyszenie Chorych na Mukopolisacharydozę i Choroby Rzadkie. Tym razem nie mogłam w niej uczestniczyć. Udało się to jednak Idze Zdanowskiej, studentce medycyny, która zaczęła ze mną współpracować, opisując choroby rzadkie. Przeczytajcie o tym jak było...

Miejscem tego ważnego wydarzenia były Białobrzegi - malownicza miejscowość zlokalizowana blisko Warszawy. Tradycyjnie jednocześnie z konferencją, trwał turnus rehabilitacyjny dla chorych na mukopolisacharydozy.

Dzień pierwszy był stricte organizacyjny. To dobry wstęp dla osób niebędących wcześniej na tych konferencjach, ani nie znających tego środowiska i TAKICH ludzi. Można było posłuchać o historii powstania Stowarzyszenia MPS, dowiedzieć się kim są nestorzy (same nestorki!) tej dziedziny medycyny, poznać je osobiście oraz dowiedzieć się jak trudne były początki, kiedy polskie laboratoria potrafiły wykryć choroby lizosomalne w liczbie trzech (obecnie ok. trzydziestu J).

Piątek był bardzo intensywny. Wykłady podzielone były na IV sesje, w każdej po 4-5 tematów, a te trwały mniej więcej 20 minut. Posypały się wysoko specjalistyczne zagadnienia, wśród których stały bywalec konferencji prof. J.O. Sass z Niemiec opowiedział o wrodzonych błędach metabolizmu ciał ketonowych, a znakomity prof. David Begeley z Londynu przekazał nam wiedzę dotyczącą transportu receptorami lipoproteinowymi do OUN i sposobu przekazywania terapii enzymatycznej do mózgu.

Sesja II nawiązywała do chorób wątroby: choroba Niemanna-Picka (fenotypy, jak wygląda diagnostyka w laboratorium francuskim i sposoby leczenia cyklodekstryną wg standardów amerykańskich). Sesja III okazała się niezmiernie pouczająca dla młodych adeptów sztuki lekarskiej. Wykład „emerging dorosłych – problemy po przeniesieniu w okresie przejściowym” prowadzony przez lek. U. Plockinger z Niemiec. Uświadomił też jak ważny jest i powinien być pacjent oraz, że niemiecka służba zdrowia jest skuteczniejsza przez co wielu polskich pacjentów właśnie tam się leczy. I są żywym dowodem na to, iż da się pochylić nad każdym pacjentem bez względu na narodowość (tureccy chorzy w szczególności). Natomiast prof. M. Jakutovic z Litwy zaskoczyła nas prowadząc calutki wykład w języku polskim! Wieczór zwieńczyło intensywne wspólne grillowanie :)

Sobota była równie pouczająca, co pokrzepiająca. Z Holandii przyjechał lek. G. Linthorst i poczęstował gości świetną prezentacją nt. diagnostyki i leczenia choroby Fabry’ego. O nowych biomarkerach chorób lizosomalnych opowiedział A. Rolfs z Niemiec. Swoimi doświadczeniami o prowadzeniu pacjentów z chorobami rzadkimi podzieliły się także kraje: Litwa, Rumunia, Bułgaria i Kazachstan, a po przerwie obiadowej można było posłuchać spotkań dysmorfologicznych oraz wkładu o polskiej genetyce. Pani Profesor Anna Tylki-Szymańska i jej współpracownicy poprowadzili wciągającą prezentację o zespole odporności na hormony tarczycowe spowodowanej mutacją genu receptora alfa hormonu tarczycy (THRA).

Wieczorem zaskoczono nas tzw. uroczystą kolacją, która okazała się być bankietem, jaki połączył leczących i leczonych przez nich pacjentów – zasiedliśmy wspólnie do stołów. Nastąpiły pokazy artystyczne, a także podziękowania i wręczanie nagród.

Białobrzegi k. W-wy dawno takiej śmietanki naukowej z całego świata nie widziały :) Pogoda dopisała aż za bardzo (ponad 30’C w cieniu to troszkę za dużo jak na wytężony wysiłek umysłowy, a zza okna dobiegają pluski i śmiechy okolicznej ludności kąpiącej się nad zalewem Zegrzyńskim, nie mniej dzielnie wytrwaliśmy dzięki klimatyzacji!

To tyle z perspektywy pierwszoroczniaka, który dopiero wsiąka w temat. Młodych osób (tzn takich przed 30tką) było zde-cy-do-wa-nie za ma-ło! Można policzyć na palcach rąk, dwójka studentów uczelni medycznych, stażysta oraz kilku lekarzy w trakcie specjalizacji. Szkoda, ponieważ w rozmowie telefonicznej z panią Teresą Matulką, okazało się że młodzi ludzie związani z medycyną są witani ze szczerą radością (i tak też było:)). Czuło się przyjazną atmosferę, co przy okazji dało się potwierdzić wizualnie – nikt nie męczył się pod krawatem (może poza wykładowcami;)), a każdy każdemu mógł zadawać pytania i porozmawiać w razie wątpliwości.

Impreza była medialna, zyskała na pewno na rozgłosie dzięki przyjazdowi pana ministra Marka Michalaka, który z okazji ćwierćwiecza Stowarzyszenia MPS docenił pracę. W sobotę jednak się nie pojawił, za to dopisały mass media (TV i radio), które jak widać dobrych wtyczek i informatorów jeszcze nie posiadają ;)

Przyjechali również wysłannicy firmy farmaceutycznej (przedstawiciele nie kojarzy mi się pozytywnie, a Wam?) SHIRE. Słowa uznania kieruję do Państwa Tłumaczy, którzy nie dość, że świetnie ułatwili przyswojenie materiału, to jeszcze pracowali charytatywnie! Nie pierwszy i nie ostatni raz! Dzięki nim konferencja była na światowym poziomie.

Jedyne co mogło nieco przeszkadzać to nietrzymanie się ram czasowych – szkoda bo niektóre zagadnienia warte były dopytania, a tych mnożyło się po każdej prezentacji i tak to się nawarstwiło niestety. Ale przerwy były przewidziane dostatecznie długie by każdy zdążył... Nie mogę się czepiać bo naprawdę nie ma o co :)

Autor: Iga Zdanowska
 igaanna90@gmail.com

Zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera

$
0
0
Zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera jest rzadko występującą wadą wrodzoną dotykającą wyłącznie kobiety. Jednocześnie jest najczęstsza wadą układu rozrodczego diagnozowaną u dziewczynek. Polega na występowaniu hipoplazji (niedorozwoju) lub aplazji (niewykształceniu się) macicy i pochwy. Niepokojącym objawem mogącym świadczyć o zespole jest brak miesiączki u dziewcząt, które ukończyły 16. rok życia. Kobiety z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera mają prawidłowy kariotyp żeński (46,XX) i zachowane funkcje hormonalne jajników. U niektórych kobiet występują jednak wady w obrębie innych narządów, m.in. nerek i szkieletu. Zespół MRKH nie odbiera kobietom szans na posiadanie potomstwa, czy też satysfakcjonujące życie seksualne. Jednak jest to utrudnione, zwłaszcza w krajach, w których za kontrowersyjne uważa się nowoczesne techniki wspomagania rozrodu.

Synonimy:
  • congenital absence of the uterus and vagina (CAUV),
  • genital renal ear syndrome (GRES),
  • MRKH syndrome,
  • Mullerian agenesis,
  • Mullerian aplasia,
  • Mullerian dysgenesis,
  • Rokitansky syndrome.

Rozpowszechnienie: 1 na 4500 żywo urodzonych dziewczynek.

Przyczyny i dziedziczenie
Przyczyny zespołu MRKH nie zostały jeszcze poznane, ale prawdopodobnie wynika on z czynników genetycznych i środowiskowych. Dotychczas nie zidentyfikowano żadnych genów związanych z zespołem MRKH.

Wady układu rozrodczego w przypadku tego zespołu są spowodowane niedorozwojem przewodów Müllera. W okresie embrionalnym, z przewodów Müllera powstają: macica, szyjka macicy, jajowody i górna częćśc pochwy. Nie wiadomo jeszcze dlaczego dochodzi do niedorozwoju przewodów Müllera. Nie stwierdzono związku pomiędzu wystąpieniem zespołu, a chorobami matki i stosowaniem przez nią leków podczas ciąży. Nie jest także jasne dlaczego jedne kobiety mają wady narządów trzewnych, a drugie tylko układu rozrodczego.

Większość kobiet z zespołem MRKH ma ujemny wywiad chorobowy w rodzinie, czyli wcześniej żadna kobieta w rodzinie nie miała tego zespołu. Rzadko jest również przekazywany z pokolenia na pokolenie. Obraz kliniczny zespołu nie jest wtedy taki sam u każdej kobiety, przez co niejasny jest sposób dziedziczenia. W niektórych rodzinach występuje autosomalny dominujący mechanizm dziedziczenia.

Objawy i diagnostyka
Zespół MRKH może zostać zdiagnozowany w okresie prenatalnym. Jednak na ogół jest rozpoznawany później. Jak wspomniano wcześniej, objawem wskazującym na zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera jest niepojawianie się miesiączki u dziewczyn po 16. roku życia.
W badaniu ginekologicznym i USG (przezbrzusznym i transrektalnym) stwierdza się brak pochwy i/lub macicy. Zewnętrzne narządy płciowe, piersi, charakterystyczne owłosienie, poziom hormonów, poziom libido i czynność jajników są normalne. U dziewcząt, które mają zachowaną szczątkowo macicę możliwe jest odczuwanie bólu w okolicach podbrzusza i miednicy. Kobiety z zespołem MRKH nie są w stanie zajść w ciążę i ją utrzymać. Są zatem uznawane za "niepłodne".
Pozostałe wady, które mogą wystąpić obejmują:
- nerki (nieprawidłowa budowa i rozmieszczenie, jednostronna agenezja nerki),
- serce,
- szkielet (wady kręgów),
- niedosłuch.
Zespół nie wpływa na długość życia. Jednakże znacząco może oddziaływać na równowagę psychiczną, tożsamość płciową, ekspresję seksualną jak i zdrowie fizyczne pacjentek.

W zespole Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera typu I obserwuje się tylko wady układu rozrodczego, a w typie II oprócz wad układu rozrodczego stwierdza się wspomniane wady układu moczowego i ewentualnie jajników. Z typem II zespołu MRKH mogą współwystępować:
  • zespół Klippel-Feila,
  • zespół Di-Georga,
  • deformacja Sprengla (charakterystyczne wysokie ustawienie łopatek).
Typ MURCS (MU)llerian, (R)enal, (C)ervicothoracic (S)omite abnormalities) charakteryzuje się współwystępowaniem wad nerek, układu kostnego, serca, dużych naczyń i osłabienia mięśni.

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest rzetelne badanie przedmiotowe, podczas którego można stwierdzić brak pochwy i/lub macicy. W celach diagnostycznych wykonywane są laparoskopie oraz badania obrazowe, w tym USG narządów rodnych (przezbrzuszne i transrektalne) i jamy brzusznej, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa i ECHO serca. Wady słuchu powinny być określone za pomocą badania audiometrycznego. Funkcjonowanie psychoseksualne można spróbować opisywać na podstawie wywiadu, obserwacji, czy też wykonując m.in. ankiety z uwzględnieniem Inwentarza Płci Psychologicznej, Kwestionariusza Samooceny Rosenberga, Minesockiego Wielowymiarowego Inwentarza Osobowości 2, Kwestionariusza Postaw wobec Ciała oraz Testu Apercepcji Tematycznej, Rysunku Postaci Ludzkiej i Rysunku Rodziny.

Diagnostyka różnicowa:
  • zespół McKusick-Kaufmana,
  • zespół niewrażliwości na androgeny,
  • hiperandrogenizm i aplazja przewodów Müllera,
  • skojarzenie wad nerek, genitaliów i ucha środkowego,
  • zespół WTN4,
  • zespół Goldenhara, 
  • asocjacja VACTERL,
  • zespół Turnera.

Możliwości leczenia
Opieka medyczna nad dziewczynami i kobietami z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera powinna być wielospecjalistyczna. Dziewczyna powinna znaleźć się pod opieką doświadczonego pediatry, ginekologa dziecięcego (później ginekologa), jak również skonsultowana przez endokrynologa, ortopedę, chirurga, laryngologa, a w razie potrzeb u psychologa i seksuologa.

Metody chirurgicznego wytworzenia narządów rodnych (wytworzenie neovagina) powinny zostać zaproponowane dziewczynom po osiągnięciu dojrzałości emocjonalnej i zakomunikowaniu przez nie gotowości do rozpoczęcia aktywności seksualnej. Źródła podają, że przypada to na wiek 17-21 lat. Jako "materiały do wytworzenia sztucznej pochwy proponowano płaty skórne, jelito czcze lub kręte oraz otrzewną, błony owodniowe, czy wreszcie ścianę pęcherza moczowego". Dotychczas zaobserwowano, że metoda redresji uchyłka pochwy zaproponowana przez Vecchiettiego pozostaje najprostszą, bezpieczną i dającą najmniej powikłań opcją leczenia chirurgicznego. Leczeniem operacyjnym kobiet z zespołem MRKH w Polsce zajmują się specjaliści z Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Kobiety są operowane zmodyfikowaną metodą Whartona.

Istnieją również nieoperacyjne metody leczenia, stosowane u kobiet, które posiadają w pewnym stopniu ukształtowaną pochwę. Są również stosowane po opreacyjnym wytworzeniu sztucznej pochwy. Przykładową jest metoda Francka polegająca na stosowaniu rozszerzaczy pochwy (wielomiesięcznie, każdego dnia przez minimum 20 minut).

Obserwacja kliniczna i regularna aktywność płciowa są niezbędne dla uzyskania pomyślnego wyniku leczenia. Kobiety z zespołem MRKH nie są w stanie samodzielnie donosić ciążę, zatem powinno się zapewnić dostęp do adopcji, czy też metod wspomagania rozrodu, w tym in vitro i możliwości korzystania z tzw. "matek zastępczych".

Aktualnie na świecie prowadzona jest działalność badawcza w zakresie przeprowadzania przeszczepów macicy u kobiet, co przybliżyłoby realizację marzenia wielu kobie z zespołem MRHK na zajście w ciążę i bezpieczne donoszenie jej do samego końca.

Na podstawie:
  1. Dłuski E. et all. Wartość laparoskopii w rozpoznawaniu i leczeniu zespołu Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser u dziewczynek. © Borgis - Nowa Pediatria 2/2003, s. 118-120
  2. Beisert M. et all. Seksualność kobiety z zespołem Mayera-Rokitanskyego-Küstera-Hausera – opis przypadku.Ginekol Pol. 2013, 84, 811-814
  3. Gontarczyk K. et all. Specyficzne problrmy pielęgnacyjne osób z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera. Journal of Public Health, Nursing and Medical Care. No.1/2012 (44-47)
  4. Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRKH) syndrome. National Organization for Rare Diseases. 2014
  5. Genetics Home Reference. MRKH Syndrome. 2015 Dostęp z dn. 15.08.2015
  6. Morcel K. MRKH Syndrome. Orphanet. 2015 Dostęp z dn. 15.08.2015
  7. Zespolrokitanskyego.pl  Dostęp z dn. 15.08.2015
Warto odwiedzić stronę:
http://www.zespolrokitanskyego.pl


Ciasteczka MRKH upieczone z okazji naszego 
corocznego wydarzenia 

Zespół POEMS

$
0
0
Zespół POEMS jest bardzo rzadkim zaburzeniem wielonarządowym i paranowotworowym, czyli przypominającym nowotwór. Charakteryzuje się (P)oliradikulopatią (prościej: choroba nerwów obwodowych,z zajęciem korzeni nerwowych), powiększeniem (O)rganów wewnętrznych, co określamy organomegalią, (E)ndokrynopatią (choroba gruczołów dokrewnych, produkujących hormony), gammapatią monoklonalną lub nieprawidłowym białkiem M (M) oraz zmianami (S)kórnymi. Pozostałymi objawami mogą być: obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, zwiększenie objętości płynu pozakomórkowego (co wiąże się np. z obrzękami), ubytki kostne typu osteosklerotycznego (zagęszczenie tkanki kostnej w danym miejscu), nadmierną liczbę płytek krwi bądź erytrocytów (czerwonych krwinek) oraz podwyższone poziomy naczyniowego czynnika wzrostu (ang. vascular endothelial growth factor, VEGF).

Synonimy: 
  • Crow-Fukase syndrome
  • Osteosclerotic myeloma
  • PEP syndrome
  • Polyneuropathy - endocrinopathy - plasma cell dyscrasia
  • Takatsuki syndrome

Rozpowszechnienie: nieznane.

Przyczyny i dziedziczenie: mechanizmy nieznane.

Wciąż nie znamy przyczyn zespołu POEMS. Wydaje się jednak, że VEGF odgrywa istotną rolę w tym procesie. Jego poziom koreluje z ciężkością choroby. Potrzebne są dalsze badania w kierunku roli poszczególnych cytokin w mechanizmie choroby, ale wiadomo już że interleukina 1 i 6 oraz TNF alfa (ang. tumor necrosis factor, czynnik martwicy nowotworu, czynnik martwicy guza, kachektyna) biorą udział w tym procesie za czym przemawia wzrost ich poziomu we krwi.

Objawy i diagnostyka
Początek objawów obserwuje się w 4.-6. dekadzie życia, chociaż odnotowuje się przypadki zachorowań dwudziestoletnich pacjentów. Zespół jest częściej diagnozowany wśród mężczyzn (2,5:1). Początkowo sądzono, że nieco więcej zachorowań następuje w Japonii, USA i Europie, ale trop okazał się fałszywy, gdyż wiele POEMS pozostaje nierozpoznanymi, a wymienione wyżej kraje dysponują lepszymi narzędziami diagnostycznymi.

Zazwyczaj diagnozę stawia się w oparciu o obraz kliniczny. Rozpoznanie choroby jest trudne. Ułatwieniem mogą okazać się kryteria diagnostyczne, które podzielono na małe i duże.
Kryteria duże: 
- (P) neuropatia - pierwsza i najczęściej występująca, przede wszystkim obwodowa, wstępująca i symetryczna, z dystalną parestezją i osłabieniem siły mięśniowej; zarówno czuciowa jak i motoryczna może powodować ból, hiperestezję (przeczulicę) i arefleksję (całkowite zniesienie odruchów);
- (M) gammapatia monoklonalna - drugie co do częstości kryterium duże;
Ponadto występuje (O) powiększenie narządów wewnętrznych, w tym wątroby i śledziony z lub bez towarzyszącej limfadenopatii czyli powiększenia węzłów chłonnych (warto zajrzeć: choroba Castleman’a). Wachlarz objawów endokrynologicznych jest szeroki – od hipogonadyzmu, przez dysfunkcje tarczycy, niewydolność nadnerczy i trzustki aż po zaburzenia erekcji i ginekomastię u mężczyzn (powiększenie piersi). W przypadku skórnych zmian są to hiperpigmentacja, naczyniaki, hipertrichoza (zobacz >> tutaj), bielactwo paznokci, palce pałeczkowate, lipodystrofia (nierównomierny zanik tkanki tłuszczowej z powodu zmian metabolizmu, najczęściej na karku, twarzy i kończynach), napady gorąca przejawiające się zaczerwieniem skóry.

Zmiany skórne w zespole POEMS
Fang-Yu Lee&Chisien-Ching Chiu 2010r.

Gdy choroba dotyka oczu, objawia się przede wszystkim obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego. Nadmierne zatrzymanie wody w organizmie skutkuje się obrzękami obwodowymi, wysiękiem do osierdzia lub też opłucnej a czasem nawet wodobrzuszem. 
Wzrasta także ryzyko zakrzepicy (co piąty pacjent). Ciężkość choroby zależy od zajęcia narządów wewnętrznych i jest to niestety choroba przewlekła, ale u jednych pacjentów przebiega łagodnie podczas gdy innych osłabia i wyniszcza. Co czwarty chory ma problemy zlokalizowane w układzie oddechowym takie jak nadciśnienie płucne, restrykcyjna choroba płuc i niewydolność mięśni oddechowych. Choć zdarza się, że nie da się zauważyć tych objawów, gdyż osoba chora ze względu na neuropatię nie chodzi lub nie porusza się tak sprawnie jak zdrowa, a więc nie ma zwiększonego zapotrzebowania na tlen.

Podsumowując, do rozpoznania zespołu POEMS są wymagane 3 większe objawy wśród których musi się znaleźć (M) oraz (P) plus jeden mniejszy (organomegalia, zaburzenia hormonalne, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, nadmierna objętość płynu pozanaczyniowego i zmiany na skórze). W badaniach radiologicznych wykazuje się bezbolesne zmiany w kościach o typie osteosklerotycznym, co na zdjeciach przypomina smugi. Wykonywabe są także: laboratoryjna analiza krwi (morfologia) lub płynu mózgowo-rdzeniowego. Podwyższony VEGF oraz biopsja szpiku z badaniem histopatologicznym (oglądanie tkanki pod mikroskopem) ostatecznie rozwieją wątpliwości.

Zmiany radiologiczne w zespole POEMS
gamuts.isradiology.org

Dodatkowo pomocne może okazać się wykluczenie schorzeń przypominających POEMS. Warto zwrócić uwagę na przewlekłą zapalną polineuropatię demielinizacyjną, która towarzyszy niewielu chorobom. Ponadto choroba Castleman’a i szpiczak osteosklerotyczny. 

Możliwości leczenia
Terapia powinna być dwukierunkowa. Najważniejsze jest leczenie zaburzeń krwiotworzenia (jest nim np. szpiczak). Kolejnym krokiem jest łagodzenie objawów i polepszenie choremu komfortu życia. Pacjenci z dominującym szpiczakiem osteosklerotycznym  powinni być poddani radioterapii. Radioterapia przydaje się w zajęciu szpiku kostnego, ale czasem po takiej terapii choroba wciąż postępuje, dlatego włącza się leczenie systemowe. Ze względu na fakt, iż POEMS to "kuzynka szpiczaka mnogiego", wykorzystywana jest wysokodawkowa chemioterapia połączona z przeszczepem komórek macierzystych. Związki alkilujące są używane w głównej terapii, razem z lenalidomidem aby ograniczyć stosowanie toksycznego talidomidu i bortezomibu. Równocześnie pacjenci mogą wymagać wspomagania ortopedycznego w postaci ortez i fizykoterapii, a w razie niewydolności oddechowej - korzystania z aparatu do utrzymywania ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP).
Prognoza w zespole POEMS jest pomyślna, choć zagrażające życiu mogą być: zakrzepica, postępujące wyniszczenie czy też wodobrzusze.

Opracowano na podstawie:
  1. POEMS Syndrome. Orphanet. 2015 
  2. POEMS Syndrome. National Organization for Rare Disorders. 2012

Autor: Iga Zdanowska 

Choroba Takayasu

$
0
0
Choroba Takayasu (czyt. Takajaszu) to rzadko występująca choroba zapalna obejmująca tętnice. Proces zapalny jest postępujący i obejmuje aortę, tętnice płucne oraz pozostałe arterie. Głównym skutkiem zapalenia wielu tętnic jest niedokrwienie narządów wewnętrznych lub kończyn. Tętnice mogą ulegać nieprawidłowemu zwężeniu (stenoza) lub rozszerzeniu (tętniaki). Zajęte tętnice w obrębie głowy i ramion będą skutkowały trudnościami w "wyczuwaniu" tętna w głównych punktach pulsu (m. in. tętnica szyjna, promieniowa, ramienna). Ponadto u chorych może wystąpić niedomykalność zastawki aortalnej, objawy balotowania koniuszka serca i tętniaków.

Synonimy
  • Aorta Arch Syndrome - zespół łuku aorty,
  • Brachiocephalic Ischemia - niedokrwienie ramienno-głowowe,
  • Idiopathic Arteritis of Takayasu - idiopatyczne zapalenie tętnic Takayasu,
  • Martorell Syndrome - zespół Martorella,
  • Occlusive Thromboaortopathy - tromboaortopatia okluzyjna,
  • Pulseless Disease - choroba bez tętna,
  • Reverse Coarction - odwrócona koarktacja,
  • Takayasu Disease - choroba Takayasu,
  • Young Female Arteritis - zapalenie tętnic młodych kobiet.

Rozpowszechnienie
Choroba zdecydowanie częściej dotyczy dziewcząt niż chłopców. Choroba jest powszechna w Japonii i innych krajach Orientu. Odnotowano zachorowania w Indiach, Ameryce Południowej, Północnej i Europie. W USA rocznie diagnozuje się ją u 2-3 osób na 1 000 000 w populacji.

Przyczyny
Na chwile obecną są niejasne, Podejrzewa się jednak, że w etiologii choroby główną rolę odgrywają zaburzenia autoimmunologiczne, o czym mogą świadczyć podwyższone poziomy globulin u chorzch i obecność w surowicy nietypowych przeciwciał. Infekcje bakteryjne i wirusowe wydają się nie mieć związku z przyczyną choroby.
Choroba Taykayasu może występować rodzinnie, a także częściej dotyczyć określonych ras ludzkich. Wykazano zwiększoną częstość występowania choroby u Azjatów, którzy posiadają specyficzny antygen na chromosomie 6 (HLA-Bw52). Prawdopodobnie częściej z chorobą zmagają się także mieszkańcy Północnej Ameryki, którzy posiadają również szczególny antygen HLA-DR4.
Zaburzenia autoimmunologiczne w przebiegu choroby Takayasu mogą wynikać z mutacji genetycznej dziedziczonej autosomalnie recesywnie.

Objawy i diagnostyka
Objawy choroby Takayasu zwykle ujawniają się między 15. a 35. rokiem życia, ale mogą też wystąpić w wieku dziecięcym. Do początkowych objawów, sugerujących pierwsze stadium choroby zaliczamy:
  • zmęczenie, osłabienie, złe samopoczucie,
  • bóle mięśniowe i stawowe,
  • nieznaczna gorączka,
  • szybka, niezamierzona utrata masy ciała.
Gdy dojdzie do obturacji i zwężenia tętnic, wówczas mówimy o drugim stadium. Stenoza aorty i tętnic szyjnych tętnic doprowadza do niedokrwienia, a tym samym niedostatecznego odżywienia i utlenowania mózgu i narządów wewnętrznych, z czego wynikać mogą następujące symptomy:
  • oszołomienie, bóle i zawroty głowy, trudności z myśleniem i pamięcią,
  • krótkotrwałe omdlenia,
  • ból i osłabienie kończyn,
  • duszność, ból w klatce piersiowej,
  • bóle brzucha,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
  • nieobecne tętno na tętnicach promieniowych, szyjnych i skroniowych,
  • niedokrwistość.

Progresja choroby jest zwykle powolna, co daje możliwość dla operacyjnego wytworzenia krążenia zastępczego.

W przebiegu choroby Takayasu rozwija się niewydolność krążenia i zaburzenia funkcjonowania mózgu z powodu niedokrwienia wspomnianych organów. Pacjenci mogą doświadczać okresowo pojawiającej się ślepoty, osłabienia wzroku i światłowstrętu. Zajęcie tętnic biegnących w okolicach szyi i ramion będzie wpływało na osłabienie ramion oraz osłabienie i kurcze mięśni kończyn dolnych, oziębienie skóry w tych partiach ciała, brak pulsu na tętnicy promieniowej (okolica nadgarstka) i utrudnienie w uzyskaniu wyniku pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.
Czasami w chorobie Takayasu obecny jest objaw Raynauda, czyli napadowe zmniejszenie dopływu krwi do rąk i stóp, odczuwane jako dyskomfortowe ich oziębienie. Dodatkowe objawy w przebiegu choroby obejmują:
  • szmery serca (skurczowe), 
  • zapalenie naczyń krwionośnych, na skutek których pod skórą tworzą się czerwone, miękkie guzki (rumień guzowaty),
  • zaćma w młodym wieku,
  • postępujące osłabienie mięśni i tkanek miękkich twarzy.
Do powikłań choroby zaliczamy m.in. zwężenie, tętniaki lub pęknięcie naczynia tętniczego, nadciśnienie tętnicze, udar niedokrwienny, przemijające niedokrwienie mózgu, zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego, zastawek i osierdzia, niewydolność serca, chorobę naczyń płucnych, ślepotę i afazję.

Pomocnymi w ustaleniu diagnozy są: wywiad i badanie fizykalne, badania krwi (morfologia, CRP, globuliny, przeciwciała) oraz obrazowe. Badania obrazowe powinny uwzględniać tomografię komputerową, pozytonowa emisyjna tomografia, rezonans magnetyczny, USG Dopplerowskie i angiografię. Pozwalają one ocenić wielkość i rozmieszczenie zmian, a angiografia umożliwia ocenę stanu tętnic, co pomaga w doborze właściwego leczenia.

Diagnostyka różnicowa:
  • olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic,
  • polimialgia reumatyczna,
  • polymialgia nodosa. 

Możliwości leczenia
Po ustaleniu ostatecznej diagnozy należy szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, aby uniknąć powikłań choroby i związanego z tym kalectwa.
Osoby z chorobą Takayasu są poddawane korykosteroidoterapii prednizonem lub prednizolonem, która pomaga zmniejszyć objawy. Terapia trwa około dwóch lat lub do końca życia (dawki podtrzymujące). Dawki są odpowiednio modyfikowane, a stan organizmu systematycznie badany (analiza krwi). Niektórzy pacjenci są oporni na ich działanie. Inne opcje farmakologiczne to terapia immunosupresyjna i immunomodulująca.
U chorych z zapaleniem tętnic mogą okazać się pomocne zabiegi rekonstrukcyjne naczyń krwionośnych, jak np. wytworzenie by-passów. Polegają na operacyjnym wytworzeniu "drogi" dopływu krwi do ważnych części ciała, których naczynia krwionośne uległy zwężeniu na skutek choroby. Wykonywane są także zabiegi stentowania naczyń oraz przezskórna angioplastyka, mające na celu utrzymanie prawidłowej drożności naczyń krwionośnych.
Podczas leczenia należy zwrócić szczególną uwagę na dietę osoby chorej. Powinna uwzględniać lekkostrawne, świeże, urozmaicone posiłki, a podczas sterydoterapii dostarczać odpowiednią ilość wapnia i witaminy D w profilaktyce osteoporozy.
Leczenie heparyną może zostać wdrożone u chorych, u których stwierdzono niedokrwienia mózgu, kończyn i narządów wewnętrznych.
Kobieta z chorobą Takayasu może zajść w ciążę, ale zanim ją zaplanuje, konieczne jest przeanalizowanie z lekarzem wszelkich zagrożeń. Kobieta musi być ściśle monitorowana podczas ciąży, by zmniejszyć ryzyko zagrażających powikłań.

Na podstawie
  1. National Organization for Rare Disorders. 2006
  2. MayoClinic. 2013
  3. American College for Rheumatology. 2015

Cherubizm

$
0
0
Cherubizm to rzadka choroba włóknisto-kostna uwarunkowana genetycznie, której objawy są obserwowane w wieku dziecięcym do okresu pokwitania. Charakteryzuje się postępującym powiększeniem żuchwy i/lub szczęki po obu stronach (na skutek rozrostu tkankowego), pucołowatymi policzkami oraz zwróceniem ku górze gałek ocznych, co  w cięższych przypadkach miewa następstwa kliniczne. Taki wygląd twarzy przypomina renesansowe cherubinki, które zachwycały miłośników sztuki... Choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg i nie wymaga korekcji chirurgicznych. Około trzeciej dekady życia zmiany są niezauważalne i już nie postępują. 

Synonimy:
  • cherubinkowość,
  • ang. cherubism,
  • łac. cherubismus,
  • CRBM.

Rozpowszechnienie: nieznane. Do 2013 r. znanych medycynie było około 300 przypadków na całym świecie, w różnych grupach etnicznych. Cherubinkowość w równym stopniu dotyczy kobiet  i mężczyzn.

Przyczyny i dziedziczenie
Pojawienie się cherubizmu w 80% wynika z mutacji genu SH3BP2 (locus: 4p16.3). Choroba może być dziedziczona autosomalnie recesywnie lub dominująco, bądź związana z procesem autoimmunologicznym. Około 50% rodzinnych przypadków i pozostałych wynikają z mutacji de novo.

Objawy i diagnostyka
Dzieci rodzą się bez uchwytnych zmian w wyglądzie zewnętrznym. Wada ujawnia się dopiero w około 2.-5. roku życia różnego stopnia powiększeniem żuchwy i/lub szczęki. Policzki stają się pełne - "pucułowate", a gdy dojdzie do rozrostu tkanek w okolicach oczodołów - oczy kierują się ku górze. Szybki wzrost zmian i szczęk następuje aż do 7.-8. roku życia. Po tym czasie nie stwierdza się dalszej progresji lub jest ona powolna, aż do okresu dojrzewania. We wczesnym stadium choroby można zaobserwować powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych. Stopień nasilenia objawów jest zmienny. Mogą wystąpić:
  • zaburzenia widzenia,
  • trudności w oddychaniu,
  • zaburzenia mowy, żucia i połykania.

W ciężkich przypadkach zmiany włóknisto-kostne mogą obejmować ściany oczodołu i powodować obniżenie powieki dolnej, przemieszczenie gałki ocznej, opadanie powiek i podwójne widzenie. Trudności w oddychaniu występują bardzo rzadko. Zaliczamy do ich obturacyjny bezdech senny, niedrożność górnych dróg oddechowych i niedrożność nosa. Podniebienie dzieci jest wysoko wysklepione, w kształcie litery V.

Obserwowane są jeszcze wady zgryzu i uzębienia. Obejmują one nieprawidłowe rozmieszczenie zębów mlecznych, brak zębów, szczątkowe zęby trzonowe, przedwczesne złuszczanie uzębienia mlecznego i przemieszczenie uzębienia stałego przez tworzące się torbiele. Na ogół u osób z cherubizmem nie stwierdza się innych wad, choć opisywano pojedyncze przypadki współtowarzyszących wad żeber.

Zmiany włóknisto-kostne rozwijają się powoli aż do okresu dojrzewania, a do około 3. dekady życia stabilizują się lub cofają. W wieku 30 lat raczej już nie widać nieprawidłowych rysów twarzy.

W celach diagnostycznych istotne jest zebranie wywiadu chorobowego i rodzinnego oraz badanie fizykalne. Pomocne są również badania obrazowe, a w celu potwierdzenia diagnozy - badania genetyczne i histologiczne. W badaniach histologicznych stwierdza się wrzecionowate komórki osadzone w śródmiąższowych włóknach kolagenu i osteoklastycznych komórkach olbrzymich. Poziomy wapnia, parathormony, peptydu PTH-podobnego, kalcytoniny i fosfatazy alkalicznej we krwi, na ogół są w normie. Diagnostyka prenatalna jest możliwa wówczas, gdy znana jest mutacja powodująca chorobę.


Diagnostyka różnicowa powinna obejmować:
- zespół Nooan-podobny,
- guz brunatny w przebiegu nadczynności przytarczyc,
- zespół guza szczęki związany z nadczynnością przytarczyc,
- dysplazja włóknista kości,
- ziarniniak olbrzymiokomórkowy centralny.
Warto wspomnieć, że cherubizm jest "częścią" zespołu Ramon, nerwiakowłókniakowatości typu 1 i zespołu łamliwego chromosomu X.

Możliwości leczenia
Osoby chore powinny zostać skierowane do poradni genetycznej. Rokowanie jest na ogół bardzo dobre, a choroba jest łagodna. Bardzo rzadko dochodzi do trwałych deformacji i oszpecenia.
W fazie wzrostu zmian proponowane jest coroczne badanie kliniczne i radiologiczne, ze zdjęciem panoramicznym uzębienia lub inne odpowiednie.

Choroba może ustępować wraz z wiekiem (pokwitanie) - stąd nie zawsze są konieczne operacje chirurgiczne. Resekcje, łyżeczkowanie zmian i zabiegi konturowania bywają potrzebne u pacjentów z problemami funkcjonalnymi, estetycznymi i pogorszeniem jakości życia. Operacje są wykonywane wtedy, gdy przebieg choroby jest stały i nie obserwuje się progresji. W ciężkich przypadkach przeprowadzane są np. dwuetapowo (dwie operacje).

Poważne zaburzenia funkcjonalne i estetyczne mogą uzasadniać interwencję chirurgiczną przed okresem dojrzewania. W rzadkich przypadkach wykonywane są zabiegi na oczodołach, gdy nieprawidłowa tkanka "atakuje" oczodół do takiego stopnia, w którym obserwuje się przemieszczenie gałek ocznych i utratę wzroku, prawdopodobnie z powodu zaniku nerwu wzrokowego.
Z powodu towarzyszących wad zgryzu i uzębienia, pacjent powinien być pod stałą opieką stomatologa i ortodonty.

Radioterapia  w leczeniu cherubizmu nie jest zalecana
z uwagi na efekty uboczne m. in. zahamowanie wzrostu szczęki, osteoradionecrosis oraz zwiększenie częstości występowania nowotworów złośliwych.
Badana jest skuteczność leczenia kalcytoniną i interferonem, a także obniżanie poziomu TNF-alfa, ponieważ dotychczas uzyskane wyniki leczenia są niejednoznaczne, ale dają nadzieję.

Pacjenci powinni być otoczeni troskliwą opieką rodzin i psychologów, zwłaszcza w okresie dzieciństwa i dorastania, wówczas gdy są dostrzegalne zmiany w ich aparycji.

Na podstawie:

  1. Papadaki M. E. et all. Cherubism: best clinical practice. Orphanet Journal of Rare Diseases 2012, 7(Suppl 1):S6
  2. Baskin B. et all. Cherubism. Initial Posting: February 26, 2007; Last Update: September 1, 2011.
  3. Cherubism. Orphanet. 2013

Zespół Gorlina-Goltza - zespół znamionowych nabłoniaków podstawnokomórkowych

$
0
0
a - torbielowate rogowaciejące guzy zębopochodne
b - zwapnienie sierpa mózgu
c - spłaszczenie żeber
d - rozszczep kręgosłupa
pathologyoutlines.com



Zespół Gorlina-Goltza jest rzadką chorobą genetyczną zajmującą wiele obszarów ciała, charakteryzująca się zwiększonym ryzykiem występowania guzów nowotworowych i nienowotworowych. Na jej obraz kliniczny składa się wiele zaburzeń rozwojowych i zmian metaplastycznych. Objawy dotyczą skóry, układu nerwowego, kostno-szkieletowego, narządów wydzielniczych i oczu. W przebiegu zespołu często występują: rogowaciejące torbielowate guzy zębopochodne, rozsiane guzy podstawnokomórkowe, zwapnienia wewnątrzczaszkowe i inne. Z uwagi na fakt, iż u chorych stwierdza się zwiększone ryzyko nowotworów, choroba powinna być szybko rozpoznana, by móc wdrożyć odpowiednie leczenie. Występowanie keratocyst zębopochodnych oraz zwapnienia sierpa mózgu powinno wzbudzić zainteresowanie lekarza, który po raz pierwszy w swojej praktyce spotka takiego pacjenta...

Synonimy:
  • zespół Gorlina, ang. Gorlin syndrome,
  • zespół znamionowych nabłoniaków podstawnokomórkowych, ang. nevoid basal cell carcinoma syndrome, NBCCS, 
  • Multiple Basal Cell Carcinoma Syndrome, 
  • ang. Gorlin-Goltz syndrome,
  • basal cell nevus syndrome, BCNS,
  • Gorlin-Goltz syndrome
  • Gorlin syndrome
  • Hermans-Herzberg phakomatosis
  • NBCCS
  • zespół torbieli szczęk,
  • piąta fakomatoza.

Rozpowszechnienie: 1 : 60 000 żywych urodzeń. Występuje w takim samym stopniu u kobiet i mężczyzn.

Przyczyny i dziedziczenie
Choroba jest spowodowana mutacjami w genie PTCH1 (locus 9q22.3) lub PTCH2, a dziedziczona w sposób autosomalny dominujący. Często wynika z nowych mutacji.

Objawy i diagnostyka
Pierwsze objawy zespołu są zauważalne około drugiej dekady życia, choć stwierdzano je także u dzieci. Z około 100 objawów, które występują w zespole Gorlina-Goltza, wyodrębniono duże i małe kryteria ułatwiające rozpoznanie choroby [za: Bałkota, Radomska, Tarnowska, 2014].

Objawy duże:
1. Mnogie raki podstawnokomórkowe skóry.
2. Torbiele rogowaciejące (keratocysty) szczęki lub żuchwy.
3. Więcej niż 3 dołki na powierzchni dłoniowej lub grzbietowej ręki.
4. Zwapnienia w sierpie mózgu (objaw patognomiczny).
5. Anomalie żeber – rozszczepienie, zdwojenie lub szerokie rozstawienie.
6. Krewny pierwszego stopnia z zespołem Gorlina-Goltza.

Objawy małe:
1. Makrocefalia (powiększenie głowy).
2. Wady rozwojowe: rozszczep wargi i podniebienia, uwypuklenie guzów czołowych, hiperteloryzm.
3. Anomalie szkieletu: choroba Sprengela (wysokie ustawienie łopatek), wady budowy klatki piersiowej, syndaktylia, rozszczep kręgosłupa.
4. Uwidocznione w badaniu rtg: zwapnienie siodła tureckiego, anomalie kręgów, ubytki oraz przejaśnienia w kształcie płomieni w obrębie kości rąk i stóp.
5. Włókniak jajnika lub rdzeniak mózgu.

Do rozpoznania zespołu Gorlina-Goltza upoważnia stwierdzenie dwóch objawów dużych lub jednego objawu dużego i dwóch małych.

W zespole Gorlina-Goltza z największą częstotliwością występują mnogie raki podstawnokomórkowe, torbiele naskórkowe skóry, wgłębienia (dołki) na stopach i podeszwach, powiększony obwód głowy, nieznaczny hiperteloryzm, torbiele zębopochodne szczęk, zwapnienie sierpa mózgu, wady żeber, zwapnienie przepony siodełka tureckiego i wapniejące włókniaki jajników (doprowadzające do niepłodności).
W obrębie czaszki i twarzy występują uwypuklenia kości czołowych i skroniowych, dobrze rozwinięte brzegi nadoczodołowe, szeroka podstawa nosa, niskie położenie potylicy, wady zgryzu, rozszczep warg lub/i podniebienia. Stwierdzane są one rzadziej niż objawy wymienione wcześniej.
U 10-15% pacjentów z rozpoznaniem zespołu Gorlina-Goltza obserwowane są wady wzroku, jak zaćma, zez, zapalenie siatkówki i ślepota. Oprócz tego znane są przypadki z wodogłowiem i guzami mózgu medulloblastoma (rdzeniak zarodkowy) oraz włókniakami w sercu (co może skutkować arytmią i zaburzeniami przepływu krwi przez serce).

Wykonywane przez ortodontę zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne są w stanie uwidocznić zarówno torbiele w obrębie szczęki, jak i zwapnienie sierpa mózgu. Stąd bardzo ważna jest świadomość objawów zespołu Gorlina-Goltza wśród specjalistów z tej dziedziny. Jeśli lekarz stwierdzi powyższe objawy, wówczas należy rozpocząć szerszą diagnostykę.

Podstawą diagnostyki zespołu Gorlina-Goltza są badania obrazowe. Pacjent powinien mieć wykonany rezonans magnetyczny określonych części ciała, w tym głowy; USG jamy brzusznej, USG serca oraz zdjęcia rentgenowskie układu kostno-szkieletowego, szczęki i zębów (pantomogram). Uzupełnieniem diagnostyki są badania molekularne (mutacja PTCH1).

Diagnostyka różnicowa:
  • zespół Beckwitha-Wiedemanna,
  • zespół Sotosa,
  • zespół Bannayana-Rileya-Ruvalcaby,
  • zespół Bazexa,
  • zespół Muira-Torrea.

Możliwości leczenia
Nie jest znane medycynie leczenie przyczynowe zespołu Gorlina-Goltza. Pacjent powinien się znaleźć pod opieką wielospecjalistycznego zespołu lekarzy i terapeutów: genetyka, pediatry, dermatologa, chirurga, onkologa, stomatologa i ortodonty, kardiologa, okulisty oraz chirurga plastyka, a także psychologa i innych pracowników ochrony zdrowia.
Podejście terapeutyczne jest indywidualne. Zależy bowiem od wieku pacjenta, występujących guzów i objawów, ciężkości choroby i stanu ogólnego pacjenta. Lekarze wszystkich wymienionych wyżej specjalności powinni ze sobą ściśle współpracować m.in. w doborze leków i metod leczenia, ocenianiu potencjalnych korzyści i ryzyka, określeniu efektów długoterminowych terapii i realizowaniu oczekiwań chorego.

Pojawiające się w przebiegu zespołu keratocysty zębopochodne muszą zostać szybko usunięte. Zęby i szczęki powinny być tak długo zachowane w całości, na ile pozwala stan pacjenta. W okresie adolescencji i wczesnej dorosłości chory może wymagać nawet kilku operacji, dlatego też zaleca się jako pierwsze odbarczanie cyst.

Pozostałe metody leczenia obejmują miejscowe wycięcie zmian (gdy jest ich niewiele; po zabiegach pozostają blizny, a zmiany mogą nawracać), miejscową chemioterapię (maści z 5-fluorouracylem i 5% imikwimodem), inne leki, a także łyżeczkowanie zmian i ich elektrodesykację (wypalanie, wysuszanie) oraz odparowanie laserowe i terapię fotodynamiczną.
U niektórych osób z zespołem Gorlina-Goltza wykonywane są zabiegi chirurgiczne metodą mikrograficzną Moha. Jest to bardzo precyzyjna metoda operacyjna polegająca na kontroli brzegów usuwanych tkanek. Pozwala zaoszczędzić jak najwięcej zdrowej tkanki, co jest bardzo ważne zwłaszcza podczas usuwania zmian skórnych.

W leczeniu zaawansowanego raka podstawnokomórkowego stosowany jest vismodegib (Erivedge®). Jest to rodzaj terapii celowanej. Proponowana wcześniej radioterapia nie jest już zalecana, choć była skuteczna. Jednakże jest obarczona dużym ryzykiem rozwinięcia się raka podstawnokomórkowego skóry. Stosowane u niektórych pacjentów retinoidy (syntetyczna witamina A) przyczyniały się do cofnięcia mniejszych zmian nowotworowych i zapobiegania pojawianiu się kolejnych. Wysokie dawki retinoidów związane są jednak z poważnymi efektami ubocznymi. Immunoterapia z wykorzystaniem interferonu była w wielu przypadkach skuteczna (całkowite wyleczenie raka podstawnokomórkowego skóry), ale nie u wszystkich chorych jest skuteczna.
U pacjentów z zespołem Gorlina-Goltza istotna jest także profilaktyka przeciwnowotworowa. Zaleca się chorym unikanie ekspozycji na światło słoneczne i promieniowanie jonizujące. Podczas przebywania na zewnątrz w słoneczne dni, powinni stosować kremy z filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne.
Przez cały okres dzieciństwa należy systematycznie monitorować obwód głowy. Gdy gwałtownie przyrasta, wówczas trzeba wykonać diagnostykę w kierunku wodogłowia i rdzeniaka. Od ukończenia 8. roku życia każdego roku wykonuje się zdjęcie pantomograficzne, aby szybko wykryć rozwijające się cysty w obrębie szczęk i jamy nosowej.

Na  podstawie:
  1. Bałkota B, Radomska A., Tarnowska A. Zespół Gorlina-Goltza – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa. Forum Ortod 2014; 10: 127-34
  2. Szporek B., Kuśnierczyk-Grochownia D., Cieślik T. Badanie cefalometryczne w zespole Gorlina. Dent. Med. Probl. 2003, 40, 2, 411–415
  3. Jawa D. S. et all. Gorlin-Goltz syndrome. J Oral Maxillofac Pathol. 2009 Jul-Dec; 13(2): 89–92
  4. Weerakkody Y., Singh G. et all.  Gorlin-Goltz syndrome. Radiopedia. Dost. 25.08.15 r.
  5. Nevoid Basal Cell Carcinoma Syndrome. National organization for Rare Disorders. 2013



29 sierpnia 2015 r. - I Spotkanie Bois dentelle - grupy ludzi z chorobami ultrarzadkimi i SWAN

$
0
0
Wszyscy w komplecie :)
Fot. Marek Mierzwa
29 sierpnia 2015 r. odbyło się Pierwsze Spotkanie Bois dentelle – grupy ludzi z chorobami ultrarzadkimi i SWAN. Wydarzenie miało miejsce w Katowicach, w Hotelu Campanille, a uczestniczyły w nim trzy „unikatowe” Rodziny. Celem spotkania było zapoznanie się i wymiana dotychczasowych doświadczeń, związanych nie tylko z chorobami, ale i aspektem opieki socjalnej.

Od początku wiedzieliśmy, że nie zorganizujemy konferencji. Jest nas mało, zatem szczególnie nam zależało na ciepłej i luźnej atmosferze. Już od początku postaraliśmy się, aby dzieci, które przybyły z rodzinami czuły się dobrze. Od pierwszych chwil znalazły się pod opieką pielęgniarek i wolontariuszy Fundacji dr Clowna (Region Ślaski). Było gwarno, wesoło i kolorowo. Zabawy z Clownami wywoływały uśmiech na każdej małej buzi.

Kamil, który prawdopodobnie jako jedyny na świecie urodził się
z delecją chromosomu 22 w wyniku translokacji (5;22)
Fot. Marek Mierzwa

Mikołaj, najmłodszy uczestnik spotkania. Miki ma tetrasomię 18p.
Fot. Marek Mierzwa

Franek, którego już znacie z bloga. Chłopiec zmaga się z chorobą Alexandra.
Fot. Marek Mierzwa

W czasie gdy dzieci były zaabsorbowane niespodzianką, Rodzice mieli zorganizowane spotkanie w kawiarni. Chętnie dzielili się swoimi przeżyciami, doświadczeniami oraz wymieniali się radami, pomysłami. Później wszyscy wspólnie zjedliśmy obiad, po którym jeszcze odbyła się sesja zdjęciowa dla Rodzin. Rozstaliśmy się z wizją kolejnego spotkania – prawdopodobnie we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że wówczas zaszczyci nas swoją obecnością jeszcze kilka Wyjątkowych Osóbek.

Spotkanie Rodziców
Fot. Marek Mierzwa

Spotkanie nie byłoby tak udane, gdyby nie otwarte serca i osobiste zaangażowanie się pewnych osób... Jesteśmy szczególnie bardzo wdzięczni:

• Pani Ani Łukaszek, pełnomocnikowi Fundacji dr Clowna, która bez wahania zgodziła się nam pomóc wraz z innymi Clownami z Katowic: Barbarą Smolich, Anną Kuchta, Weroniką Kałuża, Barbarą Kmietjan.

• Pani Anecie Flik, pielęgniarce, która specjalnie przyjechała z Krakowa i wraz z Katarzyną Ziają czuwały nad bezpieczeństwem i zdrowiem dzieci.

Pani Anetka :)
Fot. Marek Mierzwa

• Panu Markowi Mierzwie, profesjonalnemu fotografowi, który zechciał nam pomóc i utrwalił nasze pierwsze spotkanie na pięknych zdjęciach. www.marekmierzwa.slask.pl

• Państwu Ryszardowi i Renacie Adamiak– za wszelkie wyrazy wsparcia okazywane przy organizacji pierwszego spotkania.

Osoby te wykazały się – prócz otwartością i zaangażowaniem się – profesjonalizmem, anielską cierpliwością, cennymi radami i… wyrozumiałością, wobec naszych drobnych wpadek, których choć staraliśmy się, nie uniknęliśmy na spotkaniu. ;) Wyżej wymienionym osobom, zawdzięczamy tym bardziej, że wykonali dla nas swoje zadania na najwyższym poziomie i bezpłatnie, poświęcając swój wolny czas!

Raz jeszcze z całego ♥ Wszystkim DZIĘKUJEMY. :*

Do zobaczenia za rok!

Bois dentelle – grupa ludzi z chorobami ultrarzadkimi i SWAN.

P.S. Dziękujemy również Pracownikom Hotelu Campaniele w Katowicach, za okazywanie życzliwości wobec nas i bezproblemowe rozwiązywanie spraw, które wynikały w trakcie spotkania.

Zdjęcia opublikowano za zgodą Rodziców oraz Fundacji dr Clowna (Region Śląski) i pozostałych Uczestników Spotkania.

CFTD - wrodzona dysproporcja typu włókien mięśniowych

$
0
0
Wrodzone miopatie są rzadkimi chorobami układu mięśniowego, których objawy i tło genetyczne są różnorodne. Ich cechą charakterystyczną są zaburzenia strukturalne włókien mięśniowych, a także osłabienie i zniekształcenia różnych części mięśni. Jednym z rodzajów miopatii jest wrodzona dysproporcja typu włókien mięśniowych. Polega na znacznym niedorozwoju włókien mięśniowych wolnokurczących (typ 1) się w stosunku do włókien szybkokurczących się (typ 2). W warunkach prawidłowych włókna te mają jednakowy rozmiar.

Synonimy:
  • atrophy of type I fibers,
  • CFTD - Congenital Fiber Type Disproportion,
  • CFTDM - Congenital fiber-type disproportion myopathy,
  • myopathy, congenital, with fiber-type disproportion,
  • myopathy of congenital fiber type disproportion,

Rozpowszechnienie: nieznane.

Przyczyny i dziedziczenie
Choroba jest spowodowana przez mutacje spontaniczne, dziedziczone dominująco lub recesywnie, rzadko w sprzężeniu z chromosomem płci. Mutacje odpowiadające za CFTD obejmują poniższe geny:
  • TPM3 (są są najczęstszą przyczyną choroby, dziedziczone autosomalnie dominująco lub recesywnie)
  • ACTA1 (zwykle autosomalne dominujące)
  • MYH7 (zwykle autosomalne dominujące)
  • SEPN1 (zwykle autosomalne recesywne)
  • RYR1 (zwykle autosomalne recesywne)
  • inne, nieznane.
Geny te zawierają instrukcje do wytwarzania białek, które są zaangażowane w wykonywanie skurczu mięśni. Zmiany tych białek mogą niekorzystnie wpływać na skurcz mięśni, co staje się przyczyną ich osłabienia.

Objawy i diagnostyka
Po porodzie u dzieci chorych występuje słabe napięcie mięśniowe oraz osłabienie mięśni szkieletowych różnego stopnia. Jednak najczęściej powyższe objawy pojawiają się około pierwszego roku życia. Osłabienie mięśni może być uogólnione, choć zwykle dotyczy kończyn górnych (barki, ramiona) i dolnych (biodra, uda). Jest bardziej nasilone w mięśniach obręczy i proksymalnych kończyn (osłabienie nigdy nie jest wyłącznie dystalne). Dotyczy czasem mięśni twarzy i okruchowych (oftalmoplegia), powodując opadanie powiek. Jeśli mięśnie twarzy są zajęte, wówczas mogą doprowadzać do wydłużenia twarzy, rozwinięcia się podniebienia gotyckiego i namiotowatej wargi górnej (widoczne już u małych dzieci). Dzieci z opóźnieniem zaczynają stawać i chodzić. Mogą być mniej wytrzymałe, ale są aktywne ruchowo.
U chorych rozwijają się przykurcze, nadmierne lordozy kręgosłupa, kifoskoliozy
oraz skoliozy. Około 30% pacjentów z CFTD doświadcza trudności w oddychaniu, jeśli dojdzie do zajęcia mięśni oddechowych. Również około 30% chorych zgłasza problemy z połykaniem, spowodowane osłabieniem mięśni gardła. 
Rzadko u pacjentów z wrodzoną dysproporcją typu włókien mięśniowych rozwija się kardiomiopatia rozstrzeniowa, czyli powiększenie i osłabienie mięśnia sercowego.

Objawy wrodzonej dysproporcji typu włókien mięśniowych nie są zatem charakterystyczne i jednomyślnie wskazujące na rozpoznanie. Bywają skrajnie zmiennie nasilone, od łagodnych po poważne osłabienie mięśni i wczesną śmierć noworodka lub w dzieciństwie (25%). Notowano także przypadki z pierwszymi objawami w wieku dorosłym, obejmującymi łagodne osłabienie mięśni.

Do postawienia diagnozy konieczne jest stwierdzenie osłabienia mięśni i obniżenie ich napięcia. Wykonywane są badania specjalistyczne jak elektromiografia i biopsja mięśni z badaniem histopatologicznym. Potwierdzeniem diagnozy mogą być badania genetyczne.

Diagnostyka różnicowa
CFTD należy różnicować z pozostałymi miopatiami mięśniowymi i innymi chorobami dotyczącymi mięśni szkieletowych (dystrofia Emery'ego-Dreifussa, dystrofia Duchenne'a, rdzeniowy zanik mięśni, choroby metaboliczne). W diagnostyce różnicowej dużą rolę odgrywa biopsja mięśni i badania histologiczne. W obrazie tych badań stwierdzana jest m.in. dysproporcja wielkości włókien typu 1 i 2. Dla choroby charakterystyczne jest zmniejszenie włókien typu 1, od włókien typu 2 co najmniej o 12% lub według innych badaczy - zmniejszenie o 25% wielkości włókien typu 1. Stwierdzenie wyłącznie dysproporcji typu włókien oraz brak wtrętów upoważnia do klasyfikacji choroby jako CFTD.

Możliwości leczenia
Postępowanie lecznicze skupione jest na walce z osłabieniem mięśni oraz zapobieganiu powstawaniu przykurczów. Zalecana jest rehabilitacja ruchowa, ćwiczenia oddechowe i terapia zajęciowa.
W przypadku trudności w oddychaniu, u pacjenta wdraża się nieinwazyjną wentylację mechaniczną np. na noc i w kryzysowych momentach w ciągu dnia. Jeśli pacjent nie jest w stanie przyjmować posiłków z powodu zaburzeń połykania, wtedy trzeba rozważyć założenie sondy dożołądkowej i wykonanie przezskórnej endoskopowej gastrostomii w celu umożliwienia karmienia. 
Gdy rozwiną się przykurcze, wtedy konieczne jest badanie ortopedyczne i korekcja przykurczów poprzez zabieg operacyjny i zakładanie specjalnych ortez.
Jeśli dochodzi do osłabienia mięśni, wówczas zaleca się korzystanie ze sprzętu wspomagającego jak wózek inwalidzki, podpórki, poduszki stabilizujące. 

W zdecydowanej większości przypadków choroba nie postępuje i jest całe życie taka sama, a nawet bywa dostrzegana poprawa. Bardzo rzadko dochodzi do pogorszenia stanu pacjenta w miarę upływu czasu. Pacjentom i ich rodzinom zaleca się poradnictwo genetyczne.




Opracowano na podstawie:
  1. National organization for Rare Disorders. Congenital Fiber-Type Dysproportion. 2012
  2. Robaszkiewicz K., Moraczewska J. Wrodzone miopatie – choroby mięśni szkieletowych związane z zaburzeniami struktury i funkcji filamentu aktynowego. ® Postepy Hig Med Dosw (online), 2011; 65: 347-356
  3. Genetic Home Reference. Congenital fiber-type dysproportion. 2010
  4. Orphanet. Congenital fiber-type dysproportion myopathy. 2007

Zespół Bealsa - wrodzona przykurczowa arachnodaktylia

$
0
0
Wrodzona przykurczowa arachnodaktylia to rzadka choroba genetyczna dotykająca wielu różnych części ciała. Osoby z tą chorobą cechują się smukłą budową ciała i wydłużonymi kończynami, co określamy mianem dolichostenomelii. Ponadto mają nienaturalnie długie palce u rąk i stóp. Taką anomalię nazwano arachnodaktylią. Funkcjonowanie fizyczne chorych utrudniają przykurcze w stawach, co znacznie ogranicza im swobodne poruszanie m.in. w biodrach, kolanach, kostkach i łokciach.

Synonimy:
  • congenital contractural arachnodactyly, CCA - wrodzona przykurczowa arachnodaktylia,
  • arthrogyroposis, distal, type 9; distal arthrogyropsis type 9; DA9 - artrogrypoza, dystalna, typu 9,
  • Beals-Hecht syndrome - zespół Bealsa-Hechta,
  • Beals syndrome - zespół Bealsa,

Rozpowszechnienie: mniej niż 1:10000 na całym świecie. Ze względu na podobieństwo do bardziej znanego zespołu Marfana, trudno jest ustalić rzeczywistą częstość występowania zespołu Bealsa w populacji ogólnej. Dzięki badaniom genetycznym i rejestrom, określenie częstości występowania powinno być bardziej dokładne.

Przyczyny i dziedziczenie
Za wystąpienie choroby odpowiedzialne są mutacje genu FBN2. Gen FBN2 zawiera instrukcje dla wytwarzania białka zwanego jako fibrylina-2. Fibrylina-2 wiąże się z białkami i innymi cząsteczkami, tworząc nitkowate włókna zwane mikrofibrylami. Z kolei te zapewniają wytrzymałość i elastyczność tkanki łącznej, znajdującej się w stawach i narządach organizmu. Dodatkowo mikrofibryle regulują aktywność czynników wzrostu, umożliwiających wzrost i odbudowę tkanek w całym organizmie.

Mutacje w genie FBN2 mogą doprowadzić do zmniejszenia produkcji fibryliny-2, co będzie skutkowało upośledzeniem jego funkcji i powstawaniem zmniejszonych mikrofibryli. Zjawisko to prawdopodobnie osłabia strukturę tkanki łącznej i przerywa regulację aktywności czynnika wzrostu. Powstałe zaburzenia tkanki łącznej stanowią podstawę objawów zespołu Bealsa.

Mutacje są dziedziczone autosomalnie dominująco lub mutacja pojawia się jako nowa, pierwszy raz w rodzinie (bez wcześniejszych zachorowań w obrębie rodziny).

Objawy i diagnostyka
"Pomięte", "pogniecione" ucho;
from. omim.org
Oprócz wspomnianych wcześniej dolichostenomelii, arachnodaktylii i przykurczów stawowych, u chorych z zespołem Bealsa można stwierdzić objawy dodatkowe, jak:
  • słabo rozwinięte mięśnie, 
  • kifoskoliozę, 
  • kamptodaktylię (trwałe wygięcie palców rąk i stóp), 
  • "pomięte" uszy,
  • kurzą klatkę piersiową, 
  • stopę końsko-szpotawą, 
  • króką szyję,
a także: mikrognację (mała szczęka), wydatne czoło, podniebienie wysoko-wysklepione, skafocefalię (przedwczesne zrośnięcie szwu strzałkowego), bądź też brachycefalię (szerokość głowy równa jej długości) oraz stożek rogówki i krótkowzroczność.
.
Arachnodaktylia;
from: simple-health-secrets.com
W rzadkich przypadkach pacjenci mają rozszerzenie korzenia aorty i wady zastawkowe (niedomykalność zastawki mitralnej, zespół wypadania płatka zastawki mitralnej). Do objawów wypadania płatka zastawki mitralnej zaliczamy m.in. ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca (arytmie), zmęczenie, zawroty głowy i inne. Wada może pozostać też bezobjawowa.

Długość życia pacjentów z zespołem Bealsa raczej nie jest skrócona. Może zależeć od ciężkości wad towarzyszących. Występujące rzadko połączenie wad szkieletowych (np. kręgów), z wadami serca (przedsionkowe i komorowe, pojedyncza tętnica pępowinowa) i układu pokarmowego (niedrożność przełyku, dwunastnicy, marlotacja jelit) może doprowadzić do skrócenia długości życia nawet do kilku lat dzieciństwa.

Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem przykurcze może dojść do poprawy w zakresie przykurczów stawowych. Skrzywienia kręgosłupa mają na ogół ciężki przebieg i wymagają operacji ortopedycznych.

Diagnostyka różnicowa:
- artrogrypoza,
- zespół Marfana,
- zespół Gordona,
- homocystynuria,
- zespół Sticklera,

Rozpoznanie stawia się na podstawie obrazu klinicznego i wyniku badań genetycznych, które w 75% wykrywają mutację odpowiedzialną za zespół Bealsa.

Możliwości leczenia
Na dzień dzisiejszy choroba pozostaje niewyleczalna. Proponowane są metody objawowego leczenia. Dziecko powinno znaleźć się pod opieką wielospecjalistycznego zespołu lekarskiego: genetyka, pediatry, kardiologa, ortopedy, chirurga, specjalisty rehabilitacji. Rehabilitacja ruchowa jest istotna w leczeniu i zapobieganiu przykurczom stawowym. Szczególnie ważne jest także określenie rodzaju wad serca (wykonanie echokardiografii) i odróżnienie zespołu Bealsa od Marfana, ze względu na specyfikę postępowania objawowego. Wady serca mogą wymagać interwencji kardiochirurga. Ponadto zaleca się kontrolę u okulisty (stożek rogówki, krótkowzroczność).

Na podstawie:
  1. National Organization for rare Disorders. Congenital Contractural Arachnodactyly. 2015
  2. Genetics Home References. Congenital contractural arachnodactyly. 2013
Viewing all 186 articles
Browse latest View live